Změnit velikost textu


Odeslat nové témaOdeslat odpověď Stránka 1 z 12   [ Příspěvků: 113 ]
Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: St. Antoine 3. šarže
PříspěvekNapsal: stř 23. zář 2009 8:24:06 
° Capo di tutti capi °
Uživatelský avatar

Registrován: sob 11. dub 2009 17:59:57
Příspěvky: 4431
Rozhodl jsem se založit samostatné téma pro moji třetí šarži a neplést to do starého tématu, který má už 15 stránek a taky proto, že třetí šarže je v podstatě úplně nový produkt. Sem taky budu kopírovat zahraniční recenze a sem pište taky prosím svoje postřehy či recenze.

První recenze si všímají toho, že třetí šarže má méně výrazné aroma než druhá. To je přesně důvod proč jsem nechtěl prodávat novou šarži hned po výrobě, ale až po min. 4 měsících ;) Aroma totiž zraje a porovnávat aroma rok starého produktu s ani ne dva měsíce starou šarží je nespravedlivé ;) Ale co už, byl jsem netrpělivý na názory a tak musím akceptovat nižší body za aroma.

První recenze je od Boggyho (ze strarého threadu ji vymažu):

Citace:
Color before: 10/10

That is the colour less demanding people will like as it is vivid green and I will like it as well, as the colour is not too pale as in most of the cases, with few glorious exceptions. A strong and well-earned 10.

Louche: 9/10

Begins like in 2nd batch, so very nice long oil trails, but then gets greatly opaque and turbulent. I am glad Martin has listened to Bitter Bogz' advice and in that department it has paid greatly back.

Colour after: 10/10

Typical absinthe colour, yet not whitish but greenish, hence no flaws.

Aroma: 28/30

Very good and clean anise, permanence of of veronica married with wormwood.

Mouthfeel: 7/10:

Badiane spiciness coats the mouth that is hit by herbal sensation of meticulous quality, not exactly light one, but not too heavy, either.

Taste: 15/20

is complex and requires 1:4 to open fully. The veronica has its say and it is good to hear her trying to be louder than wormwood, pontica, delicate hyssop, very discreet melissa and gentle badiane touch.

Overall: 9/10

That particular batch is light years from 1st and 2nd, I woyuld describe that extrait as orchestral due to its complexity, immensly pronounced wormwood (not shy gigolo anymore) and well-placed anethole buddies. I am glad Martin has taken my advice to his heart and produced something that can really compete with some of the better brands out there. I would put it now in the league of Vieux Carre.

88/100


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: St. Antoine 3. šarže
PříspěvekNapsal: stř 23. zář 2009 8:25:17 
° Capo di tutti capi °
Uživatelský avatar

Registrován: sob 11. dub 2009 17:59:57
Příspěvky: 4431
Recenze od Absinthia z Belgie:

Citace:
Absinthe St. Antoine 3rd batch

Reviewed by Absinthia 09/22/2009

COLOR BEFORE WATER 9/10
Beautiful "peroquet" green, with a hint of yellow playing through it. A great improvement compared to the first batch which was too dark and murky.

LOUCHE ACTION 9/10
Ah, very beautiful! Hypnotizing oil swirls all the way, making the drink end up in a thick, milky, green-yellow tinted whole. Yet somehow the aroma doesn't spread across the room, like with some brands of absinthe.

COLOR AFTER WATER 9/10
A mighty thick, creamy, greenish glass of absinthe.

AROMA 22/30
Before louching: a very gentle, fragile balance of wormwood, anise, and coriander I believe. A very inviting aroma, with just a little hint of the alcohol strength it contains.
After louching: still gentle and delicate, like a shy, fragile woman. Pontica or wormwood is definitely there. The coriander-like aroma is now stronger, but there also is a hint of fennel now. Anise moved to the background. Something else is there which I cannot identify. Maybe tasting it will clear things up.

MOUTH-FEEL 7/10
The first sip tells me there's either been a very powerful sort of wormwood in the distillate, or a great deal of pontica in the coloring. It isn't bitter though, it teases you up to a certain point, and rather has a particular dryness with a clear absinthe taste.

TASTE 18/20
Now, contrary to many an absinthe, this 3rd batch St. Antoine has clear wormwood first, followed by a sweet aftertaste of anise, fennel, and something floral. At some point while emptying the glass I'd have said violets, because that's what it reminded me of. In the end there's that subtle dryness, leaving you wanting for another sip.

OVERALL IMPRESSION 8/10
Absinthe St. Antoine 3rd batch is great! It has a strong wormwood or pontica profile, yet at the same time there are other instruments that complete this impressive symphony and make it a beautiful experience. Each sip is a different sensation. Ask me what to change, and I would say "nothing". I only wonder how aging would affect this one.

Absinthia scores Absinthe St. Antoine 3rd batch 82 out of 100


Absinthia (provozovatel absinthia.be) si taky všiml nového Pelyňku pravého, který tomu teď dodává grády. U čerstvého absintu (ano, dva měsíce je ještě málo) ale pelyněk ještě způsobuje kořenitou chuť, která se časem zakulatí a nebude tak výrazná. Bez kvalitního Pelyňku pravého nemůže být kvalitní absinthe - viz Roquette, který obsahuje Pelyněk jak řemen. Absinthia by nic neměnil a jen by byl zvědavý, jak se na absintu projeví stáří. Hodně přátelé, hodně! Až otevřeme třetí šarži po roce, tak to bude zase něco úplně jiného :)


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: St. Antoine 3. šarže
PříspěvekNapsal: stř 23. zář 2009 8:31:17 
° Capo di tutti capi °
Uživatelský avatar

Registrován: sob 11. dub 2009 17:59:57
Příspěvky: 4431
První dojmy mthuilliho z Francie:

Citace:
I'm just tasting my first glass of batch #3 right now and I can say it's damn good! Great improvement from batch 1 & 2.

I'll write a more detailed review later but for now:
The veronica profile is still there (mainly in the aroma before water) but is now well balanced with green+star anise and a nice fenel in the background. But the main flavor is now a savory A.a., what a surpise! It makes me think of nicely-flavored-Blanchette.

This is really a great absinthe we have from the Czech Republic, Martin can now start to teach others in his country how a 'real' absinthe should taste. Congrats Martin, you have it!


Mimochodem Marc je po Davidovi asi druhý člověk co vypil nejvíc preban absintu a jako první poznal že v třetí šarži používám sakra kvalitní Artemisia Absinthium dovezenou z Itálie, která koření celý absinthe ;)


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: St. Antoine 3. šarže
PříspěvekNapsal: stř 23. zář 2009 10:06:26 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 13. srp 2009 11:16:26
Příspěvky: 989
Bydliště: Praha
Je možno už objednávat? Nemůžu se dočkat!


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: St. Antoine 3. šarže
PříspěvekNapsal: stř 23. zář 2009 10:30:35 
° Capo di tutti capi °
Uživatelský avatar

Registrován: sob 11. dub 2009 17:59:57
Příspěvky: 4431
Ještě prosím vydržte, rád bych dodržel slib že to budu prodávat až koncem října, začátkem listopadu. Zážitek pak bude o něco lepší, vyzrálejší. Komu se ale podařilo ode mě získat láhev či jsme to degustovali spolu v Boršicích, klidně napište jak vám ta nová šarže sedla! Díky.


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: St. Antoine 3. šarže
PříspěvekNapsal: stř 23. zář 2009 11:32:19 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: stř 15. dub 2009 7:27:40
Příspěvky: 597
Martin píše:
Komu se ale podařilo ode mě získat láhev či jsme to degustovali spolu v Boršicích, klidně napište jak vám ta nová šarže sedla! Díky.


Stručně řečeno - Martin si obul sedmimílové boty a urazil sakra velký kus cesty od Antoníčka II k Antoníčku III
V Boršicích se pily hodně dobré kousky a AIII šel přímo na dračku! Chuťově, vůní, louchem... na úrovni La Clandestine a Angelique Verte Suisse. K ránu jsme se shodli, že ten skok v kvalitě je obrovský, Martin přeskočil postupný vývoj kvality a vyprodukoval finální, vyladěný absinthe nejvyšší kvality.
Ty recenze nad 80/100 skutečně nelžou - máme se všichni na co těšit - a to má Martin ještě nějaká esa v rukávu, že? ;)


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: St. Antoine 3. šarže
PříspěvekNapsal: stř 23. zář 2009 13:57:21 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: sob 15. srp 2009 1:56:20
Příspěvky: 757
V návaznosti na to, co jsem psal u hodnocení St. Antoine š. 2 zde předkládám své skromné hodnocení š. 3:

Metodologie:
Byly použity dvě sklenice Pontarlier na každou šarži jedna samostatně. Obě šarže naředěny vodou z lednice ve stejném poměru - dokud nevymizela vrstva silic (u obou vyšlo na stejný konečný objem). Nejprve zhodnoceny čichové a chuťové složky (vypita první dávka), následně umíchány znovu přesně obě šarže, při tomto provedeno hodnocení barvy, louche a barvy po louche, následně odloženy v lednici na 30 minut a znovu zhodnoceno louche a přehodnoceny čichové a chuťové parametry. Celé hodnocení trvalo asi 3 hodiny vč. psaní textu a přemýšlení. Vždy byla hodnocena nejprve druhá šarže, následně třetí.
Zítra chci hodnocení celé zopakovat a výsledky srovnat s dnešními, pokud se budou lišit, příslušně je zprůměrňuji.

Barva - 8
Obě šarže mají v podstatě stejnou barvu, ve chvíli kdy jsem je dostal do rukou spíše žlutohnědou s odstínem zelené, než sytě zelenou. Nepovažuji to rozhodně za negativum, barva mi přijde pro absinthe vhodná. Třetí šarže má však velký pokrok v čistotě a jiskře, druhá mi přišla lehce zakalená.

Louche - 10
Třetí šarže předvedla fantastický louche, dovolil bych si říct předpisový. Při prvních kapkách lze vidět „zlomy“ v tekutině (předvádí je při zředění i jiné alkoholy), první náznaky zakalení se objevují při přidání přibližně 1/3 objemu vody. Velmi silné louche se drží pěkně u dna a dalším doléváním vody se hladina nezkaleného alkoholu ztenčuje. Výsledek je minimálně průhledný, krásně jemně mléčný, bez stopy pěny (občas tvoří přidané oleje). Schválně jsem nechal sklenici přes půl hodiny stát, zda proběhne nějaká (nechtěná) sedimentace, ale nestalo se nic, o čem by se dalo napsat.

Barva po louche - 8
Louche třetí šarže je krásně mléčné, zabarvené lehce do žlutohněda a jen velmi lehce lze sledovat odstín zelené.

Aroma - 22
Třetí šarže na mě zapůsobila o trochu hůře. Vůně je před louchováním i po něm jaksi nevyrovnaná. Ztratila svěží jednoduchost a přestože již nevystupuje anýz, hodnotím méně, než druhou šarži. Především mi ve vůni vadí složka, která mi připomíná bylinkový čaj a trochu kyselinu mléčnou – předpokládám, že by mohlo jít o šalvěj. Nejde však o vážný nedostatek, při pití samotné třetí šarže není toto výrazné, proto hodnotím na 22 (v přímém srovnání kdy si osvěžíte nos druhou šarží vám třetí přijde tak na 18), mimoto se aroma možná srovná.

Mouth-feel - 9
Třetí šarže je plnější, silnější, přesto úžasně jemná. Po polknutí nepálí, ale jemně brní.

Chuť - 16
Třetí šarže ihned po druhé způsobí opět nepříjemný pocit po kyselině mléčné, ale sama o sobě (nebo po pořádném vypláchnutí úst od druhé šarže) představuje daleko lepší chuť. Rozvíjí se podstatně pomaleji a je daleko méně agresivní, stejně jako ve vůni i zde cítím cosi jako šalvěj, leč ne tak dominantně. Při delším doušku se rozvine přirozená sladkost a komplex kořeněných chutí; jde o dobře vyváženou chuť bez dominantních složek. Při polknutí se na kořenu jazyka však objeví opět hořkost a nepelyňkové aroma, které se protáhne do první části aftertastu. Jinak je aftertaste jakoby snový, lehce nasládlý, velmi příjemný, postupně se v něm projeví celé trio základních bylin, ale oproti druhé šarži je krapet kratší.

Celkový dojem - 9
Třetí šarže působí proti druhé jako úplně jiný absinthe. Jemný, vyvážený, skrývající přirozenou sladkost. Přesto vytváří dojem „overwhelming“ – postrádá svěžest a jednoduchost. Každopádně jsem nadšen. Netuším, kolik jsem za něj vlastně dal, ale pokud půjde pod 600 určitě jej budu kupovat „když dojde“, pokud půjde nad tisíc, budu ho kupovat také.

Celkem bodů: 82/100

_________________
- IN VINO VERITAS -
- OMNI ANIMA POST COITUM TRISTE EST -
- PATER INCERTUM EST -


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: St. Antoine 3. šarže
PříspěvekNapsal: stř 23. zář 2009 14:09:55 
° Capo di tutti capi °
Uživatelský avatar

Registrován: sob 11. dub 2009 17:59:57
Příspěvky: 4431
Díky za recenzi Tůvo. Jen je škoda že ještě nemáš dostatečně seštelovaný jazyk na jednotlivé bylinné složky. Porovnat pelyněk pravý ke kyselině mléčné je hardcore :D Kyselina mléčná je něco tak strašného, že byť sebemenší náznak například v ovocném kvasu je důvod k jeho vylití. A šalvěj je taky hodně mimo. Absinthe šalvěj neobsahuje a marně dumám nad tím, co ti ji mohlo připomínat.

Tvoje neznalost jednotlivých bylin mě ale přivedla k myšlence, kterou jsem nedávno viděl v nějakém zahraničním e-shopu. Zkusím udělat destiláty z každé absintové byliny zvlášť a ty nabízet v malých 50ml lahvičkách na seštelování chutě! Takže by byl čistý destilát z pelyňku pravého, anýzu, koriandru, fenyklu atd atd. Měli byste o něco podobného zájem? Byla by s tím strašná práce, ale přes Vánoce bych to klidně udělal.


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: St. Antoine 3. šarže
PříspěvekNapsal: stř 23. zář 2009 14:16:31 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: sob 15. srp 2009 1:56:20
Příspěvky: 757
Ty bylinné koncentráty bych určitě bral - už pro zábavu - tedy pokud by jeden nepřišel na stovku nebo tak (přecijen k pití to asi moc nebude).

_________________
- IN VINO VERITAS -
- OMNI ANIMA POST COITUM TRISTE EST -
- PATER INCERTUM EST -


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: St. Antoine 3. šarže
PříspěvekNapsal: stř 23. zář 2009 14:49:11 
Věrný stoupenec zelené víly
Uživatelský avatar

Registrován: stř 13. kvě 2009 19:22:21
Příspěvky: 456
Bydliště: Praha 3 Žižkov
Parádní recenze Tuvy, tvůj přístup v porovnávání mi připomíná vědeckou práci :)

Martine, ty vzorečky bylinek bych taky bral. Ideální by podle mě bylo udělat nějaký set, kde se vyskytnou všechny používané bylinky. Cena bych řekl nehraje ani tak roli, jako spíš to, že bych konečně poznal všechny bylinky ;)
Doplnil bych fotečkou rozdílu mezi II. a III. šarží. Fotka je z Le Musée Virtuel de l'Absinthe. Kde je velmi zajímavá diskuze o ST. Antoine
Obrázek

_________________
V nebi nejsou žádní zajímaví lidé!


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové témaOdeslat odpověď Stránka 1 z 12   [ Příspěvků: 113 ]
Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Další


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 60 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  


Powered by Absinthe.cz & Lepší nálada © 2009 Absinthe Mafia