Změnit velikost textu


Odeslat nové témaOdeslat odpověď Stránka 1 z 1   [ Příspěvků: 5 ]
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Výběr zátek a dění v lahvi
PříspěvekNapsal: ned 14. srp 2022 21:19:38 
Zelený pionýr
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 27. kvě 2021 9:47:28
Příspěvky: 18
Přeji hezký den.
Takovéto téma jsem nikde nenašel a celkem jej zde i jinde postrádám.Jediní kdo více řeší zátky jsou vinaři ale myslím že i na jiné drihy alkoholu, pokud mají potenciál zrát samy o sobě, může mít při dlouhodobné archivaci vliv zátka.

Já teď řeším to že si chci udělat malý archiv, primárně určený pro vlastní likéry, a řeším jakou zátku zvolit. Rozhoduji se mezi přírodním korkem a skleněnou zátkou. Nejsem si jistý jestli schopnost korkové zátky dýchat je pro likéry vhodná a obávám se že by mohlo dojít k znehodnocení obsahu nebo naopak je lepší láhev dokobale uzavřít a likér bude pracovat sám i bez kyslíku který by prošel zátkou?

Dokázal by někdo poradit popřípadě osvětlit mě i místním jaký vliv ná zátka na obsah lahve pro co je která vhodná?


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výběr zátek a dění v lahvi
PříspěvekNapsal: pon 15. srp 2022 9:57:47 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: ned 27. bře 2016 18:06:43
Příspěvky: 760
Navlan píše:
Přeji hezký den.
Takovéto téma jsem nikde nenašel a celkem jej zde i jinde postrádám.Jediní kdo více řeší zátky jsou vinaři ale myslím že i na jiné drihy alkoholu, pokud mají potenciál zrát samy o sobě, může mít při dlouhodobné archivaci vliv zátka.

Já teď řeším to že si chci udělat malý archiv, primárně určený pro vlastní likéry, a řeším jakou zátku zvolit. Rozhoduji se mezi přírodním korkem a skleněnou zátkou. Nejsem si jistý jestli schopnost korkové zátky dýchat je pro likéry vhodná a obávám se že by mohlo dojít k znehodnocení obsahu nebo naopak je lepší láhev dokobale uzavřít a likér bude pracovat sám i bez kyslíku který by prošel zátkou?

Dokázal by někdo poradit popřípadě osvětlit mě i místním jaký vliv ná zátka na obsah lahve pro co je která vhodná?

Pokud jde o dlouhodobou archivaci destilátů, tak bych osobně volil zátkami Vinolok. Skladování samozřejmě nastojato.
Korek může vyschnout a způsobit "odpařování" destilátu. Ještě je šance láhev omotat parafilmem nebo zakápnout voskem.
Něco málo k archivaci:
https://whisky.nethar.cz/forum/viewtopic.php?t=3591


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výběr zátek a dění v lahvi
PříspěvekNapsal: pon 15. srp 2022 17:40:56 
Pokročilý absintista
Uživatelský avatar

Registrován: sob 13. bře 2021 14:26:06
Příspěvky: 130
Rozhodně bych volil něco jiného než korek, takhle dopadl korek z 90s, jen jsem se ho dotkl a takhle dopadl, hrdlo bylo omotané parafilmem, jen nevím jak dlouho
Obrázek


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výběr zátek a dění v lahvi
PříspěvekNapsal: stř 17. srp 2022 9:30:53 
° Capo di tutti capi °
Uživatelský avatar

Registrován: sob 11. dub 2009 17:59:57
Příspěvky: 4431
Korek ne, určitě ne. Byl vymyšlen pro vína, hlavně červená a to proto, aby víno v láhvi hezky dozrávalo a dýchalo. Což u destilátů a likérů není žádoucí. Zrají i tak, dýchat přes korek určitě nepotřebují. Vinolok je super.


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výběr zátek a dění v lahvi
PříspěvekNapsal: pát 26. srp 2022 10:31:22 
Zelený pionýr
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 27. kvě 2021 9:47:28
Příspěvky: 18
Děkuji mnohokrát Panu Žufánkovi. Pokud se někdy uvidíme máte u mě sklenku


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové témaOdeslat odpověď Stránka 1 z 1   [ Příspěvků: 5 ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 51 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron


Powered by Absinthe.cz & Lepší nálada © 2009 Absinthe Mafia