Změnit velikost textu


Odeslat nové témaOdeslat odpověď Stránka 3 z 30   [ Příspěvků: 295 ]
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 30  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Whisky
PříspěvekNapsal: stř 20. říj 2010 17:22:33 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: sob 15. srp 2009 1:56:20
Příspěvky: 757
Hektor píše:
Martin píše:
Ten Laphroaig má docela dobré hodnocení, vyzkouším! Díky za tip.


Martas diky za tudle stranku o ni sem vubec nevedel :D

Kdyz sem se jen tak letmo dival tak J.Walker red label ma hodnoceni 65bodu a Ballantine's finest 76 a 12y verze ma dokonce 85 bodu. Tudiz bych nehanel znacku Ballantine's :lol: A nerikal o ni, ze je odpad.
Proste srovnavat komercni blended whisky a single malt..to je jak porovnavat Aston Martin DB9 s Fabiou 1,2 HTP..


S tím srovnáním lze souhlasit, tak ostře jsem to nemyslel (vycházel jsem pochopitelně z významu odpadu odpovídajícímu Hills absinthu - tedy něčeho, co pijí sice spousty lidí a mají to rádi, ale pořád to je v komparaci s opravdovým absinthem odpad). Problém je, že "moderní blended whisky" se tváří jako "kvalitní tradiční whisky" - tedy představují něco jako Fabii překapotovanou na Astona v Číně, prodávanou jako levná replika autentického astona. Jakkoliv je blended whisky ku single malt podstatně blíž, než Hills ku Antoníčkovi, myslím, že srovnání Metelka - St. Anotine je velmi na místě (s tím, že jsou i blended whisky, které odpovídají spíš tomu Hillsovi).
Není mimo zajímavost například to, že dnes běžné blendování whisky bylo až do půlky 19. století nezákonné (šlo o pančování) a právě J. Walker na tomto postavil značku (oficiálně uvedl první "blended" až po zrušení zákazu, ale čert ví...). Např. Walker je v základu dělaný na Cardhu (destilérku koupili už v 19. stol), která se dá také dodnes pod značkou Cardhu samotná jako single malt koupit.

Základem je pochopitelně nepaušalizovat - lze koupit i třeba single malt "Glen Grants" nebo "Gold Cock" (česká) za cenu kolem 500kč - kvalita pochopitelně odpovídá (srovnatelná s některými míchanými). A naopak třeba Blue Label, nebo i Green Label (míchaná ze single malt) bych s chutí okoštoval.

_________________
- IN VINO VERITAS -
- OMNI ANIMA POST COITUM TRISTE EST -
- PATER INCERTUM EST -


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Whisky
PříspěvekNapsal: stř 20. říj 2010 20:17:16 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 13. srp 2009 11:16:26
Příspěvky: 989
Bydliště: Praha
Metelka vs. St.Antoine - velmi trefné!


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Whisky
PříspěvekNapsal: pát 05. lis 2010 13:14:04 
° Capo di tutti capi °
Uživatelský avatar

Registrován: sob 11. dub 2009 17:59:57
Příspěvky: 4431
Jelikož Martin nezahálí a snaží se vyhovět, mám tu dnes na stole tři skotské singlemaltky od malého producenta The Speyside Distillers.

Jsem s nimi v kontaktu, protože chtějí, abych je tu prodával. Jenže nejsem moc velký znalec na whisky a tak by se mi hodila nějaká školená huba, co ty na to Tuvy? Podle toho co tu píšeš máš docela napito, nechceš poslat vzorky ze kterých mi uděláš tasting notes?

Jedná se hlavně o jejich stěžejní produkt The Speyside 12 YO

Nabízí mi i jejich privátní zísoby limitovaných edicí z řady Scott' selection či Private Cellar, ale u nich mají zásoby třeba 40lahví od každého a cena jde do tisíců.

Tak nevim.


Přílohy:
IMG_2026.JPG
IMG_2026.JPG [ 207.53 KiB | Zobrazeno 3060 krát ]
Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Whisky
PříspěvekNapsal: pát 05. lis 2010 15:17:11 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: sob 15. srp 2009 1:56:20
Příspěvky: 757
Martin píše:
Jelikož Martin nezahálí a snaží se vyhovět, mám tu dnes na stole tři skotské singlemaltky od malého producenta The Speyside Distillers.

Jsem s nimi v kontaktu, protože chtějí, abych je tu prodával. Jenže nejsem moc velký znalec na whisky a tak by se mi hodila nějaká školená huba, co ty na to Tuvy? Podle toho co tu píšeš máš docela napito, nechceš poslat vzorky ze kterých mi uděláš tasting notes?

Jedná se hlavně o jejich stěžejní produkt The Speyside 12 YO

Nabízí mi i jejich privátní zísoby limitovaných edicí z řady Scott' selection či Private Cellar, ale u nich mají zásoby třeba 40lahví od každého a cena jde do tisíců.

Tak nevim.


Tož zní to velmi lákavě (whisky samotná a věci, co mají v nabídce). Jak by sis ten test představoval?
T.

_________________
- IN VINO VERITAS -
- OMNI ANIMA POST COITUM TRISTE EST -
- PATER INCERTUM EST -


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Whisky
PříspěvekNapsal: pát 05. lis 2010 15:19:19 
° Capo di tutti capi °
Uživatelský avatar

Registrován: sob 11. dub 2009 17:59:57
Příspěvky: 4431
Poslal by ti tři vzorky, ty bys je řádně zdegustoval a napsal bys mi jestli to stojí za prd nebo za to. Nebo bys to případě porovnal s nějakou stávající whiskou na CZ trhu.


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Whisky
PříspěvekNapsal: pát 05. lis 2010 15:39:51 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: sob 15. srp 2009 1:56:20
Příspěvky: 757
OK, zní to zajímavě. I když nazvat destilérku "Speyside" (zvlášť, když v podstatě není ve Speyside) je trochu divné (asi jako kdybys svou firmu nazval "Valašská destilérka") - ale může to být záměrná provokace. Zpočátku jsem měl vůbec dojem, jestli to není nějaký fake (jen zprostředkovatel - prodejce či jen plnírna), ale něco málo jsem o nich na netu našel a vypadá to na opravdu malou rodinnou firmu s velmi zajímavým sklepením.

_________________
- IN VINO VERITAS -
- OMNI ANIMA POST COITUM TRISTE EST -
- PATER INCERTUM EST -


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Whisky
PříspěvekNapsal: ned 28. lis 2010 11:25:41 
° Capo di tutti capi °
Uživatelský avatar

Registrován: sob 11. dub 2009 17:59:57
Příspěvky: 4431
Ještě nedávno jsem tu psal, že nejsem moc whiskový typ. To se ale zatraceně rychle změnilo.

Alan Moss mi do Prahy přivezl láhev Bastille Whisky a to je přátelé přesně to, co vyhovuje mé chuti. Fantasticky jemná, ovocná, francouzská whisky jakoby říznutá koňakem. Postrádá mocné kouřové a rašelinové tóny, kvůli kterým jsem whisky skoro vůbec nepil. Pokud bych to měl srovnat s něčím z absintového světa, tak je to něco jako La Grenouille. Bastille je stále whisky, ale s naprosto unikátní vůní a chutí.

Nadšená je z Bastille je i moje žena, které jinak whisky absolutně nechutná a připomíná jí spálenou gumu. Tohle naopak okamžitě zabavila.

V týdnu z ní připravím vzorky pro Tuvyho a počkám na jeho názor. Už ale teď vím, že ty předchozí skotské whisky do sortimentu nezařadím, ale Bastille určitě ano ;)

edit: připravím asi 6 menších vzorků a rád pošlu zkušenějším pijákům whisky. Kdo se tedy ve whiskách aspoň trochu pohybujete, napište si o ně.


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Whisky
PříspěvekNapsal: úte 07. pro 2010 0:01:20 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: sob 15. srp 2009 1:56:20
Příspěvky: 757
Zdravím

Tak zde jsou mé tasting notes dvou vzorků whisky, které mi Martin poslal. Testoval jsem dvakrát s odstupem několika hodin a podruhé i s kolegou, výsledky byly poměrně konsistentní.

Vzorek č. 1 (označený jako "Glenross"):

Barva: Žlutá až okrová, s až zeleným tónem, dost se podobá dead-leaf, dlouhé úzké nohy přecházející do řetízků
Nos: Velmi jemná až zavřená, trochu vystupuje líh (štípe), dominuje přezrálá sladká hruška (velmi po zředění), mediciální stopy, minimální tóny dřeva a kouře, spíše vanilka a karamel
Chuť: Výrazně lihová - štiplavá, sladká, olejovitá, po naředění tóny dřeva
Finiš: Hořký!, připomíná bitter, slaboučké stopy ovocné chuti, středně dlouhý, nepříjemný až svíravý. Takový by aftertaste rozhodně být neměl - představuje opak chuti i vůně! Je tak nepříjemný, že nemáte ani chuť dát si další doušek, natož si koupit lahev.

Vzorek č. 2 (označený jako "Bastille"):

Barva: Světle hnědá, připomíná tmavý med či koňak, načervenalé tóny (červený palisandr), vytváří pomalé sporadické tlusté nohy
Nos: Silná jemná vůně, především ovoce (hruška, maliny, jahoda, třešeň), trochu čokoláda a sladký karamel. Obilné tóny nelze rozeznat, ale je cítit, že tam jsou a jaksi doplňují pozadí. Po zředění výrazně vystupuje hruška až tutti-frutti chuť gumových medvídků.
Chuť: Plná, sladká, ovocná (maliny, hruška), po naředění se objevují tóny kouře, slané stopy a štiplavost.
Finiš: Středně dlouhý, sladká ovocná chuť rychle přechází přes slanou do hořké, připomíná pecky, postupně se vrací, při naředění je vlna hořkosti nižší a vrací se až do sladkých tónů.

Osobně bych si možná Bastille koupil jako raritku (a holkám docela chutnala, byť si z toho mála, jen lízly), pokud by byla za rozumnou cenu. Spíš mi to ale přijde jako voňavka, než jako whisky - chybí mi zakouřené tóny, ten sklep, ve kterém se padesát let netopí a neuklízí, autentické Hawkeyeho ponožky v průběhu výrobního procesu atd...
Obě jsou blendované a jakkoliv bych např. vzorku č. 1 věřil, že svých ovocných tónů docílil finišováním v sudech po sherry a portském (čemuž zas neodpovídá vůbec barva), vzorku č. 2 (Bastille) složení pouze z whisky uvěřit v podstatě nelze. Myslím, že v ní je ovocný destilát, v horším případě nějaká aromata.

Jelikož jsou si oba vzorky whisky velmi podobné, ačkoliv mají pocházet z naprosto odlišných produkcí, mám na Martina "wild guess", že vzorek č. 1 byl Bastille naředěná jednou z těch speyside whisky. Vzhledem k tomu, že ty speyside si po počátečním udělání dobrého jména se Speyside 12yo toto jméno velmi rychle zkazili, když další "šarže" této whisky šly rapidně dolů (hodnocení z 90 na 78) a stejně tak se tato whisky přesunula z whiskyshopů (kde stála okolo 40 liber) do Tesca (v akci za 12 liber), chápal bych ten hořký konec jako projev nekvalitních surovin základu při výrobě.

Tož snad vám to něco řekne.
Martine díky a jen mi prosím dej vědět, jestli jsi mi opravdu poslal v těchto dvou lahvičkách, to co na nich bylo napsané, nebo jsi mě zkoušel. (mimoto jsem obě při testování zcela vypil - dalo to na tři skleničky)
T.

_________________
- IN VINO VERITAS -
- OMNI ANIMA POST COITUM TRISTE EST -
- PATER INCERTUM EST -


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Whisky
PříspěvekNapsal: úte 07. pro 2010 0:12:01 
° Capo di tutti capi °
Uživatelský avatar

Registrován: sob 11. dub 2009 17:59:57
Příspěvky: 4431
Díky za tasting notes.

V lahvičkách je přesně to, co je uvedeno. Nijak jsme to nemíchal či ředil, ani mě to nenapadlo. Osobně mi ta Glenross vůbec nechutná, je to jako by to leželo v plastovém kanystru. Jak Tuvy píše, taková supermarketovka. Už jsem skotům napsal, že to nechci.

Bastille mi chutnala právě díky tomu ovocnému aroma, jsme přeci jen ovocný lihovar a chuť slivovice jsem poznal ještě v plenkách ;)


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Whisky
PříspěvekNapsal: úte 07. pro 2010 0:27:33 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: sob 15. srp 2009 1:56:20
Příspěvky: 757
U té Bastilly byl právě první můj dojem, že to je ještě "hruškovější" než vaše hruškovice - přijde mi to aroma právě až moc silné i na pálenku, natož na whisky, která by měla pouze finiš v nějakém sudu po podobném alkoholu. Lehkým gůglením Jean-Marc Daucourta jsem nabyl dojmu, že to tak i klidně být může.

_________________
- IN VINO VERITAS -
- OMNI ANIMA POST COITUM TRISTE EST -
- PATER INCERTUM EST -


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové témaOdeslat odpověď Stránka 3 z 30   [ Příspěvků: 295 ]
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 30  Další


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 47 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  


Powered by Absinthe.cz & Lepší nálada © 2009 Absinthe Mafia