Změnit velikost textu


Odeslat nové témaOdeslat odpověď Stránka 3 z 3   [ Příspěvků: 26 ]
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Absinthe, Absinth nebo Absint?
PříspěvekNapsal: stř 01. čer 2011 0:34:35 
*** Absinthe guru ***
Uživatelský avatar

Registrován: stř 15. dub 2009 0:27:52
Příspěvky: 1531
Slovi píše:
Nevím na čem fičí, ale chci to taky. :mrgreen:
:lol:

Jinak ja sem, podobne jako Wajt zvyklej pouzivat vyraz absinthe, a to i ze stejnych duvodu..

_________________
Omnia mea mecum porto.


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Absinthe, Absinth nebo Absint?
PříspěvekNapsal: stř 01. čer 2011 1:29:29 
Vymývač
Uživatelský avatar

Registrován: úte 14. dub 2009 16:32:07
Příspěvky: 1233
Bydliště: czech republic
Dwarf píše:
Teraz trochu odveci, ale pripomína mi to aj debaty o označení štýlu, gothic, tiež tam to h šarapatí :)


No veď áno, sú to hold slová prevzaté z cudzích jazykov a bežne nie príliš často používané. Rovnako ako v češtine/slovenčine nie je kodifikovaný iný výraz než absint, je tomu tak aj v prípade gotiky. Čiže ak sa budeme hrať na gramatickú správnosť, mali by sme používať tieto tvary, alebo tie cudzie dať aspoň úvodzoviek. Toľko z pohľadu gramatiky. Realita je taká, že „absinthe“ použijeme preto, pretože to zatiaľ symbolizuje klasický absint a tak sa niektorí snažia zdôrazniť, že nehovoria o českom „absinth-u“ a to je vec, ktorá porušovanie pravidiel ospravedlňuje. Rovnako tak sa aj „gothic“ používa, pretože sa tým významovo odlišuje od gotiky (čiže historického obdobia). (Za zábavné považujem to, že na tieto žabomyšie vojny angličtina z výšky kašle a všade používa „gothic“, či už sa jedná o štýl, alebo o obdobie.) Jak „absinthe“, tak „gothic“ teda majú odlišovací význam, ale rozdiel je v ich budúcnosti. Verím, že časom „absinthe“ (v ČR a SR) nebude potrebný, pretože EU postaví „absinth“ mimo zákon a tak ľuďom zmizne z očí svietivá fáma „absinth“, zistia, kde je zakopaný pes, „absinthe“ sa stane irelevantným a jeho používanie bude už len taká (ozaj len) snaha odlíšiť sa. Naproti tomu gotická subkultúra žiadny takýto problém nerieši, ta má dosť vlastných problémov s gotickými metalistami a podobnými, čo nerešpektujú fakt, že to bola, je a bude hudobná subkultúra a tak „gothic“ ostane používaný aj v budúcnosti. Toľko myslím k téme. :)

_________________
"Warrior struggling / to remain relevant / warrior struggling / to remain consequential.
Cry aloud / bold and proud / of where I've been / but here I am / where I end."


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Absinthe, Absinth nebo Absint?
PříspěvekNapsal: stř 01. čer 2011 1:38:35 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: ned 28. bře 2010 3:29:52
Příspěvky: 702
Bydliště: kde můžu malovat tam bydlím... Na meziměstskou zášť a "hrdost" seru..
Slovi-to už jsi začal fičet na té věci, žes takhle v noci nahodil tu slovenštinu? :lol:

_________________
Studujeme-li nadšeně sami sebe, časem zjistíme, že stojíme příliš blízko u zkoumaného objektu...a právě zde přichází náš zelený přítel, který nám dodává odvahu kus poodstoupit a poprvé zeširoka pohlédnout na celek=Není vše hned jasnější?


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Absinthe, Absinth nebo Absint?
PříspěvekNapsal: stř 01. čer 2011 1:47:46 
Vymývač
Uživatelský avatar

Registrován: úte 14. dub 2009 16:32:07
Příspěvky: 1233
Bydliště: czech republic
Ty jo, ještě jsem dotyčného Michala nekontaktoval. Až zjistím a seženu, určitě budu sdílet. :twisted:

Ne, teď vážně. Já jsem národnostně Slovák, takže když na mě někdo mluví slovensky, odpovídám taky slovensky. (Nekompromisně a nehledě na fakt, že vedle nás stojí Čech, který čučí, co se děje. Účastníci prvního srazu možná pamatují. A přepínám podle toho, na koho se zrovna dívám, takže změny občas přicházejí v půli věty a může to být pro některé trochu matoucí.) A jsem zvyklý to dělat i v psané formě. Pakliže reaguju na zprávu, kterou napsal Dwarf slovensky, přijde mi docela přirozené pokračovat v diskuzi ve stejném jazyku. (Už jen proto, abych si cvičil psanou formu, kterou nemám moc šanci jinak trénovat.) Naprosto nepřijatelné ale pro mě je, abych mluvil na Slováka česky, nebo na Čecha slovensky. Je to takové... nepřirozené. :)

_________________
"Warrior struggling / to remain relevant / warrior struggling / to remain consequential.
Cry aloud / bold and proud / of where I've been / but here I am / where I end."


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Absinthe, Absinth nebo Absint?
PříspěvekNapsal: stř 01. čer 2011 1:59:30 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: ned 28. bře 2010 3:29:52
Příspěvky: 702
Bydliště: kde můžu malovat tam bydlím... Na meziměstskou zášť a "hrdost" seru..
Aha-dík...Mě by taková zvláštnost vrtala hlavou a nedala spát :D

_________________
Studujeme-li nadšeně sami sebe, časem zjistíme, že stojíme příliš blízko u zkoumaného objektu...a právě zde přichází náš zelený přítel, který nám dodává odvahu kus poodstoupit a poprvé zeširoka pohlédnout na celek=Není vše hned jasnější?


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Absinthe, Absinth nebo Absint?
PříspěvekNapsal: ned 05. čer 2011 14:11:58 
Pokročilý absintista
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 24. bře 2011 15:09:51
Příspěvky: 190
V drtivé většíně případů píšu prostě česky - "absint" i prostě česky "gotický" v případě subkultury. Ty "h" mi do češtiny jednoduše nesedí.
I když u absintu mi "háčka" zas tak nevadí, ale v případě gotiky mě "h" hrozně tahá za oči. Jak říká Slovi, že se tím dá v češtině odlišit historický sloh od současné subkultury, tak s tím moc nesouhlasím - odlišnosti by se měli hledat jinde a ne v jednom písmenku. Lidi, kteří vědí o co jde si bohatě vystačí bez anglického slova a lidem, kteří nemají ani páru oč jde, slovo "gothic" stejně nepomůže.


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové témaOdeslat odpověď Stránka 3 z 3   [ Příspěvků: 26 ]
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  


Powered by Absinthe.cz & Lepší nálada © 2009 Absinthe Mafia