Změnit velikost textu


Odeslat nové témaOdeslat odpověď Stránka 5 z 31   [ Příspěvků: 310 ]
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 31  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Rum
PříspěvekNapsal: pon 24. lis 2014 22:31:40 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: úte 14. dub 2009 19:26:22
Příspěvky: 699
Bydliště: Bratislava - SLOVENSKÁ REPUBLIKA
Blackhawk píše:
A jak je na tom muj oblibeny Voodoo? Prekvapil me ale Morgan, to jsem fakt necekal.

Morgan prekvapil v čom?

_________________
"Umenie je život - život je umenie! ..Nech nás Zelená víla povznesie z hlbín každodennej ničotnosti"


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rum
PříspěvekNapsal: pon 24. lis 2014 23:20:08 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: stř 29. pro 2010 20:14:05
Příspěvky: 528
Bydliště: Praha
ze tam neni cukr...


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rum
PříspěvekNapsal: úte 25. lis 2014 4:58:00 
Věrný stoupenec zelené víly
Uživatelský avatar

Registrován: sob 03. dub 2010 18:28:17
Příspěvky: 426
Blackhawk píše:
A jak je na tom muj oblibeny Voodoo? Prekvapil me ale Morgan, to jsem fakt necekal.


Voodoo je "Spiced rum", nepil jsem ho sice nikdy, ale předpokládal bych, že nějaký cukřík plus dochutidla tam budou, spiced rumy jsou kategorie, kde se to daleko více toleruje. Jediný hrdě neslazený spiced rum, který jsem ochutnal, je Four Square Spiced Rum z Barbadosu, suchý a velmi aromatický. U toho Morgana se mi to ani věřit nechce.


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rum
PříspěvekNapsal: stř 17. pro 2014 1:15:52 
Věrný stoupenec zelené víly
Uživatelský avatar

Registrován: sob 03. dub 2010 18:28:17
Příspěvky: 426
Podařilo se mi v pražském Warehouse1 sehnat poměrně kuriozní a podle mého názoru dnes již vzácný rum - Caroni Heavy Full Proof Rum 1994

Obrázek

Destilérie Caroni byla uzavřena roku 2002 poté, co se mástní vláda rozhodla, že zruší místní cukrovar. Ve skladu samozřejmě zbyla velká zásoba nejrůznějších druhů rumu, které se postupně dostaly na trh. Ve Warehouse tvrdili, že je to jejich poslední Caroni, a i v německých a britských e-shopech je často uvedeno "Zboží nedostupné". Caroni byla zajímavá v tom, že provozovala řadu různých destilačních přístrojů, a byla tak schopna produkovat odlišné typy rumů - od lehkých kubánského typu až po tento šílený masakr na druhém konci spektra.

Právě zkouším první sklenici, a je to dost rozdílný zážitek od většiny rumů, co jsem pil, zvláště od takových těch velesladkých modelů jako Diplomatico RE nebo Zacapa. Neředěné se to moc nedá, nejvíc to připomíná Aberlour a'bunadh, kterou jsem chutnal asi před půl rokem - tedy naprosto čistý alkoholová rána bez nějakých pachutí a nepříjemných vjemů, ale naprosto otupující silou chuťové buňky, takže znatelná je jen jakási hořkost po stranách jazyka, obvyklá rumová sladkost uprostřed téměř zcela schází.

Barva je temně oranžovo-hnědá, pokud je mi známo, nebyl použit karamel. Po osmnácti letech v tropech není divu - narozdíl od velké části rumů, které uvádějí údaje jako "23 years solera system" zrál tento údajně opravdu 18 let, ačkoliv byla použita metoda dvojího zrání (double maturation).

Nutno přidat vodu - dost velké množství vody, a nechat sklenku nějakou dobu dýchat. Překvapivě vůně je i po zředění méně výrazná než třeba u Pusser's nebo oblíbeného Appleton Estate 12, kde převažují perníkové, až sirnaté tóny. Ať čichám, jak čichám, připomíná mi to spíše nějaký druh starého, mořeného dřeva, a půdu s koženými křesly, nebo tak něco.

Základ chuti je pak strohý sladký tón, ale opravdu na pozadí jako hluboký bas, nicméně velmi rychle převládne ostrá, kořeněná chuť, která připomíná orientální koření, nějaký druh pepře s náznakem marcipánu a do toho masivní dřevěná hořkost taninů z dlouhého zrání, cosi na způsob silného čaje, a pak náznak mýdla.

Pokud bych to měl charakterizovat jedním slovem, pak by to bylo "strohost".

Nicméně si myslím, že pro každého, kdo si chce rozšířit paletu chuťových zážitků, které může rum poskytnout, je to rozhodně zajímavá zkušenost. Pokud narazíte na láhev, rozhodně doporučuji, záleží samozřejmě na ceně - moje stála sedmnáct stovek, což považuji vzhledem k okolnostem za skvělou cenu.


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rum
PříspěvekNapsal: pát 22. kvě 2015 17:37:01 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. pro 2011 23:34:44
Příspěvky: 586
Po pár omylech a nezajímavých kusech jsem zase po čase narazil na něco neskutečně dobrýho, navíc si myslím, že za slušnou cenu. Zjistil jsem ale, že je to rum veřejnosti celkem známý dle hodnocení a diskusí na zahraničních webech, takže to už možná leckdo ochutnal. Jedná se o Plantation XO 20th. Šel jsem do toho vyloženě podle poměru ceny a kladného hodnocení na zahraničních serverech. A vyplatilo se. Je to rum velice jemný, sladší, trochu dřeva, v závěru vanilka, trochu oříšků. Alespoň při pokojové teplotě. Cena u nás pod dvanáct stovek. Rozhodně doporučuji těm, co mají rádi stařené sladší rumy. Za bonus zle považovat celkem pěkné balení se zátkou ze dřeva :ugeek:


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rum
PříspěvekNapsal: sob 23. kvě 2015 7:56:19 
° Capo di tutti capi °
Uživatelský avatar

Registrován: sob 11. dub 2009 17:59:57
Příspěvky: 4431
Plantation je v mém baru, příjemné pití. Co je ale trestuhodné, tak to, že jsem zapomněl ohlásit letošní rumfest.cz! Začíná za pár hodin a já jsem už na místě. Kdo můžete, tak se stavte!


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rum
PříspěvekNapsal: úte 26. kvě 2015 12:57:33 
Věrný stoupenec zelené víly
Uživatelský avatar

Registrován: sob 03. dub 2010 18:28:17
Příspěvky: 426
Froggg píše:
Po pár omylech a nezajímavých kusech jsem zase po čase narazil na něco neskutečně dobrýho, navíc si myslím, že za slušnou cenu. Zjistil jsem ale, že je to rum veřejnosti celkem známý dle hodnocení a diskusí na zahraničních webech, takže to už možná leckdo ochutnal. Jedná se o Plantation XO 20th. Šel jsem do toho vyloženě podle poměru ceny a kladného hodnocení na zahraničních serverech. A vyplatilo se. Je to rum velice jemný, sladší, trochu dřeva, v závěru vanilka, trochu oříšků. Alespoň při pokojové teplotě. Cena u nás pod dvanáct stovek. Rozhodně doporučuji těm, co mají rádi stařené sladší rumy. Za bonus zle považovat celkem pěkné balení se zátkou ze dřeva :ugeek:


Ano, Plantation rumy jsou dost známé, ten který uvádíš jsem měl, ale přišlo mi to příšerně sladké. A skutečně, 20g/l cukru není zrovna málo.

Jinak mám rumový tip pro lidi, kterým chutnají peaty whisky z Islay - jmenuje se to "Smith and Cross", a je to jamajský pot still rum, overproof, v tradičním stylu. Pokud s někým provedete blind test, tak podle chuti většinou ani nepozná, že je to rum ;-) Naprosto zvláštní, až šílená chuť, ale zjevně poučný exkurz do oblasti autentických chutí.


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rum
PříspěvekNapsal: úte 26. kvě 2015 17:21:32 
° Capo di tutti capi °
Uživatelský avatar

Registrován: sob 11. dub 2009 17:59:57
Příspěvky: 4431
Na Rumfestu mě najvíc zaujal Mount Gay 1703 (všechny Mount Gaye jsou bez přidaného cukru), La Hechicera a Flor de Cana 25 yo. Ten byl boží.


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rum
PříspěvekNapsal: úte 26. kvě 2015 17:27:31 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: pát 02. zář 2011 19:48:24
Příspěvky: 684
Flor de Cana mi tiež chutil...


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rum
PříspěvekNapsal: úte 26. kvě 2015 20:55:56 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. pro 2011 23:34:44
Příspěvky: 586
kamamura: Je sladký. Ale mě chutná i El Dorado, většinou taky označované za příliš sladké. Preferuji tedy zřejmě sladké rumy.

Když nemám chuť na sladké pitivo, otevřu nějakou islay whisku. Když se chci osvěžit přes den, dám si gin s tonicem, když se chci osvěžit k večeru, dám si absinta... Já mám jednoduchý život :)

Ale mám na Vás otázku. Pili jste Pink Pigeon? Já ho pil před asi třemi lety, byl silně cítit po alkoholu, vanilka byla znát poměrně málo. Měl jsem ho i letos, ale byl sladší, byl cítit mnohem míň po alkoholu a aroma vanilky bylo silnější. Tak mě zajímají zkušenosti ostatních.


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové témaOdeslat odpověď Stránka 5 z 31   [ Příspěvků: 310 ]
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 31  Další


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 83 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron


Powered by Absinthe.cz & Lepší nálada © 2009 Absinthe Mafia