Změnit velikost textu


Odeslat nové témaOdeslat odpověď Stránka 1 z 2   [ Příspěvků: 18 ]
Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nealko absinthe?
PříspěvekNapsal: sob 29. črc 2017 21:07:28 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: sob 15. srp 2009 1:56:20
Příspěvky: 757
Zdravím,
jistě se i největším pijanům z Vás občas stává, že z různých důvodů zrovna nemůžete po nějaou dobu pít. Já např. abych mohl kdykoliv řídit teď mám takové krátké období a tak mě napadlo - máme nealko pivo, už celkem slušné, nealko víno, taktéž pitelné a chuť absinthe je tvořena převážně jinými aromatickými složkami, než samotným alkoholovým základem. Bylo by nějak teoreticky možné tedy vytvořit nealko absinthe?

Je tu několik chemiků a řada lidí se zkušenostmi s výrobou alkoholu. Bavili jste se tu o lyofilizování, vakuové destilaci (btw. to už jsme pili) - napadá Vás, jak udělat absinthe bez ethanolu (poživatelný pro lidi - tedy ne nahradit etanol metanolem nebo glycerolem)?

T.

_________________
- IN VINO VERITAS -
- OMNI ANIMA POST COITUM TRISTE EST -
- PATER INCERTUM EST -


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nealko absinthe?
PříspěvekNapsal: úte 01. srp 2017 18:50:57 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: pát 29. srp 2014 12:22:57
Příspěvky: 566
Bydliště: Valašské království
Napadá mě jen příměr k výrobě nealkoholického piva vakuovým oddestilovaním lihu z běžných ležáků...
Údajně je toto pivo chutnější a pitelnější než při použití jiných metod.
Jen by to asi chtělo v případě toho absintu větší podtlak a tím ještě víc snižit bod varu aby "neutekly" i žádoucí složky.
Ale chtělo by to nějaký praktický pokus. Nemám teď vývěvu a nezkoušel jsem nikdy takový proces, (spíš opačný....)
*
Teď trochu od tématu - vakuum, resp. podtlak jsou velmi zajímavá témata. Když pominu nedávno zmíněnou lyofilizaci, to byl jen takový úlet, tak teď velmi se ženou & ujíždíme na Sous vide, osso bucco a podobných "opičárnách". Kdybych nezkusil, nikdy bych nevěřil co dokáže při vaření snížený tlak...
*
A teď od tématu úplně:
Můj oblíbený spisovatel mě vždy napadne když přijde řeč na lihuprosté nápoje, abstinenty apod.:


..........Kdybyste byl znal starýho Vejvodu, políra z Vršovic, ten vám si, pane lajtnant, umínil, že nebude pít žádný nápoje, po kterých by se vopil. Tak si dal ještě štamprle na cestu a vyšel z domova hledat ty nápoje bez alkaholu. Zastavil se tedy napřed v hospodě Na zastávce, dal si tam čtvrtičku vermutu a počal se nenápadně vyptávat hostinskýho, co vlastně pijou ti abstinenti.
Von docela správně soudil, že čistá voda je i pro abstinenty přece jen krutej nápoj. Hostinskej mu tedy vysvětlil, že abstinenti pijou sodovky, limonády, mlíko a potom vína bez alkaholu, studenej oukrop a jiný lihuprostý nápoje. Z toho se starýmu Vejvodovi přece jen zamlouvala ta lihuprostá vína. Optal se ještě, jestli jsou také lihuprosté kořalky, vypil ještě jednu čtvrtičku, pohovořil si s hostinským vo tom, že je to vopravdu hřích se často vožírat, načež mu hostinskej řekl, že všechno na světě snese, jenom ne vožralýho člověka, kterej se jinde vožere a přijde k němu vystřízlivět flaškou sodovky a ještě udělá kravál. ,Vožer se u mne,` povídá hostínskej, ,pak jseš můj člověk, ale jinak tě neznám.` Starej Vejvoda tedy dopil a šel dál, až vám přišel, pane lajtnant, na Karlovo náměstí do obchodu s vínem, kam také někdy zacházel, a optal se tam, jestli nemají lihuprostá vina. ,Lihuprostá vína nemáme, pane Vejvodo,` řekli mu, ,ale vermut nebo šery.` Starýmu Vejvodoví bylo nějak hanba, tak tam vypil čtvrtku vermutu a čtvrtku šery, a jak tak sedí, seznámí se vám, pane lajtnant, s nějakým takyabstinentem. Slovo dalo slovo, pijou ještě po čtvrtce šery, a konečně se domluvili, že ten pán zná místo, kde se čepují lihuprostá vína. ,Je to v Bolzánově ulici, jde se tam po schodech dolů a mají tam gramofon.` Za tuhle dobrou zprávu dal starej Vejvoda celou láhev vermutu na stůl a potom se voba vypravili do Bolzánový ulice, co se tam jde dolů po schodech a co tam mají gramofon. A skutečně, tam se čepovala samá ovocná vína, nejen lihuprostá, ale dokonce i bez alkaholu. Napřed si každej dal půl litru angreštovýho vína, potom půllitr rybízovýho vína, a když vypili ještě půl litru angreštovýho lihuprostého vína, počaly je brnět nohy po všech těch vermutech a šery předtím, počali křičet, aby jim přinesli úřední potvrzení, že co tady pijou, je lihuprostý víno. Voní že jsou abstinenti, a jestli jim to hned nepřinesou, že to tady všechno rozsekají i s gramofonem. Potom je policajti museli oba tahat po těch schodech nahoru do Bolzánovy ulice, museli je dát do truhly a museli je hodit do separace voba dva museli bejt vodsouzený pro vožralství jako abstinenti.".....

_________________
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením
sekyry.


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nealko absinthe?
PříspěvekNapsal: úte 01. srp 2017 23:46:52 
Pokročilý absintista

Registrován: pon 26. led 2015 18:44:45
Příspěvky: 226
hint: ethericke oleje nejsou rozpustne ve vode na rozdil od ethanolu* :nerd

otazka: co se podoba ethanolu a nema ucinek na CNS?

*hint 2: radi pijete glycerol nebo propylenglycol? :finger


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nealko absinthe?
PříspěvekNapsal: pát 04. srp 2017 13:07:28 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: ned 27. bře 2016 18:06:43
Příspěvky: 760
Jako absinthu nejbližší nealko nápoj mě napadá anýzový sirup, např Pacific:
http://www.societe-ricard.fr/en/brands/ ... s/_pacific
Je to hodně slabá náhrada, ale dá se. Zkusím jako experiment přidat do pelyňkového čaje s fenyklem, ale moc velkou šanci na pitelnost tomu nedávám.

Netušíte někdo, jak by to bylo s předestilováním pelyňkového čaje? Ta nepříjemná hořkost by zmizela, nebo je vázána na destilaci alkoholu?


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nealko absinthe?
PříspěvekNapsal: sob 05. srp 2017 11:16:15 
Pokročilý absintista

Registrován: pon 26. led 2015 18:44:45
Příspěvky: 226
Mimochodem, vakuova "separace" lihu z absinthu v podstate neni mozna, je tam tolik vody za to i za nizke teploty odnese veskere ethericke oleje a zbyde jenom horky hnus z barvici casti.
Zkousel jsem to jednou a uz pri 200mbar a teplote 30°C nezbyva v odparku skoro nic :ne

P.S.: ale i bez zkousky bylo jasny ze jde o uplnou hovadinu.


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nealko absinthe?
PříspěvekNapsal: sob 05. srp 2017 20:09:40 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: pát 29. srp 2014 12:22:57
Příspěvky: 566
Bydliště: Valašské království
zzaraza píše:
Mimochodem, vakuova "separace" lihu z absinthu v podstate neni mozna, je tam tolik vody za to i za nizke teploty odnese veskere ethericke oleje a zbyde jenom horky hnus z barvici casti.
Zkousel jsem to jednou a uz pri 200mbar a teplote 30°C nezbyva v odparku skoro nic :ne

P.S.: ale i bez zkousky bylo jasny ze jde o uplnou hovadinu.

Já to nezkoušel tak můžu jen teoretizovat a ohánět se tou výrobou nealkoholického piva vakuovým oddestilováním lihu...
Takže dobrá zpráva, že tudy cesta k získání lihuprostých kořalek nevede a je zbytečné to tak zkoušet.
Třeba má velký vliv na kvalitu a pitelnost odparku doba oddestilování lihu - že asi bude velký rozdíl zbavit se 3-5% obj. alkoholu oproti 60-75%.
*
Tak co zbývá v průzkumech Slepých uliček? Napadá mě už jen destilace macerátu směsi bylin ne v lihu, ale ve vodě.
*
Zajímá mě to jen teoreticky, lihuprosté nápoje beru jako "nutné zlo" a abstinenty jako takové rád nemám. Jsou to nějak takoví suchaři a není s nimi žádná sranda...
*
J.Hašek:
".....„Poslušně hlásím, že kořalku nepiju, jenom rum.“
„Dobře, podívejte se tady na toho vojáka. Toho jsem si vypůjčil na dnešek od obrlajtnanta Feldhubra, je to jeho pucflek . A ten nic nepije, je ab-ab-abstinent, a proto půjde s marškou . Po-poněvadž takového člověka nemohu potřebovat. To není pucflek , to je kráva. Ta pije taky jenom vodu a bučí jako vůl.
Ty jsi abstinent,“ obrátil se na vojáka, „že se ne-nestydíš, pitomče. Zasloužíš pár facek.“
Polní kurát obrátil svou pozornost na ty, kteří Švejka přivedli a kteří ve snaze rovně stát klátili sebou, marně se opírajíce o své ručnice........"

_________________
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením
sekyry.


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nealko absinthe?
PříspěvekNapsal: ned 06. srp 2017 13:47:27 
Pokročilý absintista

Registrován: pon 26. led 2015 18:44:45
Příspěvky: 226
Z toho co v praxi mivam po ruce, jenom ethanol je vhodne pitelne rozpoustedlo na ethericke oleje. Ostani jsou bud toxicke(ethylenglycol), bud nepitelne(propylenglycol,glycerol) :puke
Proto myslenku o nealko absinthu vidim jako zcela utopickou :finger

Sice da se destilaci s vodni parou oddelit vhodne pro nas slozky bylin a uschovat je v podobe koncentrovanych oleju, ale co s tim? Ve vode rozpustne nejsou(viz. louche) ve smesi cukru a vody taky spatne(takze syrupy nic moc), da se je rozpoustet v rostlinnych olejich a vratit se k otazce "co s tim"?

Jakoze jedina moznost podle me je, pripravit zmrzlinu (to jde kdyz mame roztok etherickych oleju treba v masle), a tu nasledne vyuzivat do milkshake nebo podobnych veci :moon


P.S.: Jednou dobu jsem pripravoval z absinthu masazni oleje, vonelo to docela pekne ale nemel jsem neutralni zaaklad (cisty tekuty parafin je hnus, kokosovy tuk a rostlinne oleje jsou prilis aromaticky) a tak jsem tuto myslenku zahodil. Nevyhodou bylo taky ze u topickych pripravku citronelalu(viz. melissa oficinalis) castou reakci je zcervenani pokozky az alergicka reakce, takze bacha na to.


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nealko absinthe?
PříspěvekNapsal: ned 06. srp 2017 18:25:14 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: sob 15. srp 2009 1:56:20
Příspěvky: 757
Pak mi ovšem nejde do hlavy, jak byla postavená ta esence?

_________________
- IN VINO VERITAS -
- OMNI ANIMA POST COITUM TRISTE EST -
- PATER INCERTUM EST -


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nealko absinthe?
PříspěvekNapsal: ned 06. srp 2017 18:50:48 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: pát 29. srp 2014 12:22:57
Příspěvky: 566
Bydliště: Valašské království
Tuvy píše:
Pak mi ovšem nejde do hlavy, jak byla postavená ta esence?

Myslíš něco takového jako tohle:
viewtopic.php?f=12&t=763
Ufff., nevšimnul jsem si těch malých hnědých písmenek. Omluva.

_________________
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením
sekyry.


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nealko absinthe?
PříspěvekNapsal: ned 06. srp 2017 23:16:25 
Pokročilý absintista

Registrován: pon 26. led 2015 18:44:45
Příspěvky: 226
Tuvy píše:
Pak mi ovšem nejde do hlavy, jak byla postavená ta esence?

pro me je to taky zahada.

kazdopadne nebyla to vacuova destilace, v te dobe to jeste neumeli...

tipuji na destilaci s vodni parou s naslednim rozpustenim v malem mnozstvi ethanolu + mozna glycerol pro stabilizaci (davar by mohl to zjistit pomerne rychle, ja taky zkusim to dat na GC).

Pravdepodobne ze se kazda bylina destilovala zvlast a nasledne se to michalo dohromady.
Chlorofil byl asi taky pridavan zvlast(jako roztok v lihu?).


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové témaOdeslat odpověď Stránka 1 z 2   [ Příspěvků: 18 ]
Přejít na stránku 1, 2  Další


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 53 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  


Powered by Absinthe.cz & Lepší nálada © 2009 Absinthe Mafia