Změnit velikost textu


Odeslat nové témaOdeslat odpověď Stránka 1 z 1   [ Příspěvků: 7 ]
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 21. zář 2019 16:18:57 
Věrný stoupenec zelené víly
Uživatelský avatar

Registrován: sob 03. dub 2010 18:28:17
Příspěvky: 426
Vzhledem k dosti rozporuplným radám a doporučením na dané téma se tímto pokouším otevřít diskuzi na toto téma. Na jedné straně si tu někdo stěžoval, že mu ze zavřené láhve zmizelo po letech květinové aroma a byl znalci ujištěn, že když je láhev poloprázdná, nelze se tomu divit. Na druhé straně byl někdo jiný stěžující na disharmonické tóny express dorazivší zásilky upozorněn, že se láhve nesmějí načínat hned, jakmile vypadnou z drožky, ale je nutno nejprve nechat alkoholová fluida v klidu odpočinout a nabýt znovu smířlivé nálady (nebo alespoň o něco lepší nálady). Prostému konzumentu našlapujícímu po špičkách kolem velmi drahé kolekce lahví z toho jde hlava kolem, ale naštěstí máme ve svém středu odborníky z řad lihovarníků, chemiků, alchymistů a dalších, takže se s námi snad o své znalosti podělí, abychom příště tápali méně.


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
PříspěvekNapsal: sob 21. zář 2019 18:38:20 
Vymývač
Uživatelský avatar

Registrován: úte 14. dub 2009 16:32:07
Příspěvky: 1233
Bydliště: czech republic
Uplne nechapu o cem tohle vlakno ma bejt, ale tak zopakuju uz tebou napsane. Po tom, co dorazi flaska, je dobry ji dat den dva voraz, aby se alkohol srovnal. Kdyz ji nacnes, tak v dohledny dobe vypit, kdyby mela stat, tak radsi prelit do mensi lahve (mi nevydrzela zatim zadna dyl jak mesic, dva). Kdyz je skladujes, tak ve tme, klidne na stojaka (neni tam korek) a stabilni (spise chladnejsi) teplote. A ano, obsah se casem meni. Absint, na rozdil od nekterych jinych alkoholu (whisky apod.), pracuje i po stoceni do lahve, chute a vune se rozvijeji, meni, nektere i mizi, takze je to vzdy trochu risk, nechat vyrazne vonavy veci lezet... furt nic extra zvlastniho. Mas neco fakt dobryho? Proste to vypij. :)


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
PříspěvekNapsal: sob 21. zář 2019 20:04:19 
*** Absinthe guru ***
Uživatelský avatar

Registrován: úte 14. dub 2009 17:43:39
Příspěvky: 1318
Slovi píše:
Mas neco fakt dobryho? Proste to vypij. :)



Podle me jde o pokracovani debaty u nekterych absintu, nejde ani tak o skladovani jako o praci samotne lahve.
Jasne koupis 2-4 lahve, jednu otevres skoro hned a mas 3 lahve, ktery si chces chvili nechat - lahve pracujou, ale jak to v nich dopadne nikdo v podstate nevi. Mas 3 lahve tak to nemuzes kazdou chvili ochutnavat a v podstate je to loterie s 0,000% sanci na uspech, jelikoz nevis kdy prijde ten vrchol, aby jsi to s klidnym svedomim vypil..... Takze btw. idealni prilezitost je kdyz to otevres, beztak moc dalsiho nezjistis.....

Znam to vetsinou je lepsi chvili nebo par let pockat, snad- pac vetsina tech lahvi je stale zavrena a obcas se zase spalis kdyz to nevypijes hned - viz. moje deprese Vytroubeny.......


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
PříspěvekNapsal: sob 21. zář 2019 21:33:33 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: pát 29. srp 2014 12:22:57
Příspěvky: 566
Bydliště: Valašské království
Sběratelství, archivace, mýty a pověry typu čím starší tím lepší -např. desítky let "zakopaný demižon slivovice" atd.
nebo snobismus, investice, překupnictví.., nevím, neumím to nazvat a ani pochopit.
Co jsem schopen pochopit je něco jako "sbírka nostalgií" Archivaci něčeho s příběhem nebo něco pro potomky v tom směru.
Ale jinak ne.
*
Solidní výrobce, domácí nebo komerční, to je jedno, by měl své výroby pustit ze sklepa až po harmonizaci a nutném uležení. Ta doba záleží samozřejmě na charakteru výrobku. Třeba potřeba delšího zrání v sudech...
Pak už nastupuje jen postupná degradace vlivem zubu času.
*
Nejsem žádný degustátor, ale něco už pamatuji a archív jsem dávno zrušil.
Vše se má spotřebovat v době optimální zralosti jinak to má význam jen ve smyslu výše napsaného.
(Spousta lihovin, hlavně ovocných macerátů se mi časem úplně rozpadla. I v temnu, chladnu, ve sklepě se stabilní teplotou a vlhkosti a bez zřetelného úbytku obsahu. Po cca 10 létech).
*
Ale i tak mě mrzí, že jsem ten svůj archív zlikvidoval celý. Že jsem něco málo "památečního", vhodného pro ten účel nenechal.
*
P.S. psáno pod vlivem, tak mě omluvte a berte s rezervou.
(Lépe a po valašsku napsáno - ožralý jak pes...).

_________________
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením
sekyry.


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
PříspěvekNapsal: sob 21. zář 2019 22:25:34 
*** Absinthe guru ***
Uživatelský avatar

Registrován: úte 14. dub 2009 17:43:39
Příspěvky: 1318
A to je prave ta otazka - ta spicka potazmo degradace, kdyz vetsina absintu +- nejak dal pracuje...... Bude podobnej efekt jako u vina? A jak stim pracovat v case? Respektive i kdyz bude nejaka mira degradace, jses schopnej jo treba pri 20% kvality na 10/15 letech vubec poznat pokud nemas jine casove stovnani, v tom absintu dycky neco zustane.....


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
PříspěvekNapsal: sob 21. zář 2019 22:47:16 
Vymývač
Uživatelský avatar

Registrován: úte 14. dub 2009 16:32:07
Příspěvky: 1233
Bydliště: czech republic
Spíš jsem narážel na to, že tu máme vlákna skladování a rozrušení... tak nač zakládat zase nové. Čím víc vláken, tím hůř se pak hledá kýžená informace.


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
PříspěvekNapsal: ned 22. zář 2019 7:51:09 
*** Absinthe guru ***
Uživatelský avatar

Registrován: úte 14. dub 2009 17:43:39
Příspěvky: 1318
Jo to jo, to Habu nejspis presune


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové témaOdeslat odpověď Stránka 1 z 1   [ Příspěvků: 7 ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 54 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  


Powered by Absinthe.cz & Lepší nálada © 2009 Absinthe Mafia