Změnit velikost textu


Odeslat nové témaOdeslat odpověď Stránka 1 z 1   [ Příspěvků: 2 ]
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vieux Pontarlier
PříspěvekNapsal: stř 29. pro 2010 20:39:37 
Recenze
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. říj 2009 23:40:53
Příspěvky: 328
Obrázek


Recenzent
        Wajt

Datum
        27.12.2010

Absinthe
       Vieux Pontarlier

Verze
        Verte

Typ
        Destilát

Šarže
       

Barva
        7 /10
Komentář
        Barva je hodně světlý dead leaf. Pochopitelně přírodní, bez výhrad. Doufám, že mé hodnocení nezkazilo nevhodné osvětlení při konzumaci.

Louche
        9 /10
Komentář
        Vieux Pontarlier předvedl jedno z nejdelších čekání na louche, jaké jsem kdy zažil. Možná byla na vině také absence ledu ve fontáně. Každopádně do poměru 1,5:1 ve prospěch vody ani náznak zakalení, jen velmi pěkné olejové zlomy. Přiznám se, že jsem se až obával, zda se nějaký louche vůbec objeví. Poté se u dna vytvořil lehký obláček a následně velmi rychle začala houstnout celá sklenice. Jednalo se spíše o nabývající mlhu než kultivovaný nástup od spodu. Za toto bod dolů, jinak je však zakalení pěkné a pořádně hutné.
Poznámka k barvě
       

Aroma
        17 /20
Komentář
        Čistý absinthe má velmi výrazné pelyňkové aroma, jako by chtěl dostát svému jménu. Nejsem si úplně jistý, zda je použit skutečně ten nejlepší "pontarlier wormwood", taková bomba to zase není, ale přesto velmi dobré. Po přidání vody se objeví i zbytek svaté trojice, nicméně pelyněk stále dominuje. Intenzita slušná. Nejlepší vlastnost tohoto absinthu.

Hutnost
        7 /10
Komentář
        Vzhledem k opravdu hutnému zakalení mě překvapila lehkost tohoto absinthu. Hutnost přítomná je, není to ale krémovost a rozhodně jsem kousky, které v tomto ohledu Vieux Pontarlier válcovaly.

Chuť
        15 /20
Komentář
        Chuť mě hodně překvapila. Nekoresponduje totiž vůbec s aromatem. Čekal bych výrazný pelyněk, ale opak je pravdou. Tohle je klasický "Francouz". Nabušený anýzem, poměrně dost fenyklu. Pelyněk hodně upozaděn. Patrná je však máta. Sklenka je dobrá, ale jsem znám preferencí jiného, především vyváženějšího chuťováho profilu.

Celkový dojem
        7 /10
Komentář
        Vieux Pontarlier je klasický zástupce francouzkého stylu. Velmi dobré aroma, chuť bohužel zapadne mezi něco, čemu říkám "standardní kvalita". Do absolutní špičky mu značný krok chybí, přesto strávit s ním chvilku a vychutnat si sklenku není rozhodně plýtvání časem. Dobrý absinthe.


Celkové skóre na základě hodnocení: 78,6 %


<< x >>



Recenzent
        Habu

Datum
        2024-01-22

Absinthe
        Vieux Pontarlier

Verze
        Verte

Typ
        destilát

Šarže
        0

Barva
        10 /10
Komentář
        Pěkně ostře zelená s náznaky zlatavé! Skoro zázrak, že takto zelená barva vydržela více jak 12 let. Skoro až podezřelé. Ale hezké a čisté to je, o tom žádná.

Louche
        8 /10
Komentář
        Delší začátek, načež se louche neurčitě zjevuje v celé baňce rezervoáru. Rozhodně nejde o mravnou tvorbu mléka ode dna. Následná olejová vrstva na povrchu je ale hutná, pevná a drží docela dlouho, byť ne úplně do konce. Hutnost v pořádku, byť nejde o hustou smetanu.
Poznámka k barvě
        O něco zelenější etalon absintové zelené z obrazů z Belle Epoque.

Aroma
        17 /20
Komentář
        Itenzita nezakaleného Vieux Pontarlier provoní doslova celý pokoj! Jemná vůně klasické produkce Emile Pernot do roku 2012 (kdy prišel pád). Po přidání vody se intenzita paradoxně trochu zmenší, ale zato vyplave na povrch sametová zemitost, příjemný anýz a velice nenápadný pelyněk (rozhodně nejde o pelyňkovou bombu). Nemohu porovnat vůni před 12 lety, ale přijde mi, že čas se v tomto případě na vůni podepsal pozitivně.

Hutnost
        10 /10
Komentář
        Plný počet.

Chuť
        17 /20
Komentář
        O ano. Ano. Jo. Teď to všechno zapadá do sebe! Starý Vieux Pontarlier je skutečně předchůdce, resp. šablona pro následující skvosty jako byl Sauvage nebo L'Authentique. Ve Vieux Pontarlier jasně dominuje anýz, poté fenykl. Vzadu, resp. po polknutí jakoby se dostavila hořskost, nicméně ve skutečnosti to je jen silná fenyklová trpkost. A hlavně - sladkost! Jde o velice sladký absint. Nedovedu si představit pít něco takového ještě s cukrem. Druhý doušek... najednou i něco malilinko pelyňku... a hle, vintage anýz feeling! Je to tam! :D Jen po polknutí to najednou začíná působit moc anýzově. Hašlerky to sice nejsou, ale hodně to připomíná ty klasické "Pastis" z okolí Pontarlier. V úplném závěru dojezdu se navíc projeví i profil známý z údolí Val-de-Travers. Že by i krapet badyánu? Třetí doušek... jemná, sametová, až mandlová sladkost... jen ten pelyněk mi tam schází. Dojezd je poměrně dlouhý, navíc s tím vystařeným anýzem je docela příjemný.

Celkový dojem
        8 /10
Komentář
        Těžké hodnocení. Celkově jde o velmi dobrý nápoj, ale z objektivního hlediska nejde o nějak extra dobře vybalancovaný absint. Co mě ale potěšilo, byla ta kostra pro Sauvage a L'Authentique, kde ubrali anýzu (nebo i badyánu) a narvali tam tunu pelyňku - s tímto takový koncept vyšel na jedničku. Na druhou stranu, kdyby tento Vieux Pontarlier byl vyráběn v Emile Pernot dnes, šlo by bezkonkurečně (s odstupem světelných roků) o nejlepší absint z palírny. Na čase zamáčknout další slzu a doufat v lepší zítřky této (dnes už jen v minulosti) legendární palírny.


Celkové skóre na základě hodnocení: 85.9 %


<< x >>



Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vieux Pontarlier
PříspěvekNapsal: pon 22. led 2024 21:01:07 
Recenze
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. říj 2009 23:40:53
Příspěvky: 328
Aktualizováno.


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové témaOdeslat odpověď Stránka 1 z 1   [ Příspěvků: 2 ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 50 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron


Powered by Absinthe.cz & Lepší nálada © 2009 Absinthe Mafia