Změnit velikost textu


Odeslat nové témaOdeslat odpověď Stránka 1 z 4   [ Příspěvků: 35 ]
Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 07. zář 2009 17:07:39 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: sob 15. srp 2009 1:56:20
Příspěvky: 757
EDIT MARTIN: Přesunul jsem diskuzi o zapomenutém zákonu z protektorátního Česka, která byla původně v Davarově recenzi. Pořádek musí být :)

Martine - všechna čest tomu, že žádné tyto látky do svého absinthu nepřidáváš. Věřím ale, že třeba E 140 bychom tam rozborem přirozeně našli :D

Myslím, že škodlivost těchto látek lze některým z nich přiznat, ale v množstvích, v nichž se do organizmu nikdy nedostanou - třeba 1g tabletu. Viz případ slečny, která zkolabovala po umělém sladidle ze žvýkaček - normální "Éčko", škodlivost mizivá - jenže ta koza jich sežrala několik set denně po dobu několika měsíců... V takovém množství vám dozajista ublíží i všudypřítomné E948.

Mimo jiné zajímavé:

Nejvyšší přípustné množství alfa a beta thujonu (aromatická látka přirozeně se vyskytující) v potravinách (mg/l, ekv. mg/kg) :
Nápoje obecně - 0,5
Alkoholické nápoje s obsahem alkoholu do 25% - 5
Alkoholické nápoje s obsahem alkoholu nad 25% - 10
Potraviny obsahující šalvěj - 25
Lihoviny typu "bitter" - 35
ostatní potraviny - 0,5
- příloha č. 4 vyhlášky 447/2004 Sb.

Za nedodržení naprosto na férovku hrozí nejvyšší možná pokuta :D - dle § 17 odst. 1 písm. h) jde o správní delikt za nějž (dle § 17 odst. 3 písm. c) se uloží pokuta do 50 000 000 Kč!

Pro zajímavost - pokud uděláte absinth tak, že vezmete litr lihu a do něj hodíte po gramu obou zmíněných barviv (limit je myslím 200mg kombinovaně), hrozí vám pokuta do 1 000 000 Kč.

Mimochodem jsem při tomhle pátrání narazil na výbornou bombu:
Vládní nařízení č. 458/1941 Sb. - POZOR - STÁLE PLATNÉ A ÚČINNÉ!
http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701?number1=458%2F1941&number2=&name=&text=

_________________
- IN VINO VERITAS -
- OMNI ANIMA POST COITUM TRISTE EST -
- PATER INCERTUM EST -


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pere Kermann's Absinthe
PříspěvekNapsal: pon 07. zář 2009 17:55:15 
° Capo di tutti capi °
Uživatelský avatar

Registrován: sob 11. dub 2009 17:59:57
Příspěvky: 4431
He! Ta vyhláška z roku 1941 je nějaká zapomenutá bomba? To už nemůže být dávno platné, to bylo Německé nařízení, které po válce padlo.

Vládní nařízení č. 458/1941 Sb.
Vlády Protektorátu Čechy a Morava
o obchodu s absintem

Citace:
Zakazuje se:
1. dovážeti, vyráběti, chovati v zásobě k prodeji, nabízeti, prodávati, jakož i jinak uváděti do oběhu kořalku známou pod jménem absint, výrobky jí podobné nebo základní látky (esence, extrakty), sloužící k výrobě takových nápojů; zákaz se nevztahuje na kořalku, k jejíž výrobě se použije k zlepšení chuti jen malého množství vermutového koření;
2. užívati k výrobě kořalky nebo jiných alkoholických nápojů (vermutu a jemu podobných), a za tím účelem chovati v zásobě, nabízeti, prodávati nebo jinak uváděti do oběhu pelyňkový olej nebo thujon (tanaceton);
3. nabízeti nebo prodávati návody k výrobě nápojů nebo základních látek, zakázaných podle č. 1 nebo 2.


Citace:
Přestupky tohoto nařízení se trestají podle § 10 zákona ze dne 16. ledna 1896, č. 89 ř. z. z roku 1897, o obchodu s potravinami a některými předměty potřeby. Ustanovení § 20 tohoto zákona platí i zde.


Počítám že ty tresty z 19 století ten zákon musely dávno zrušit ;) Nebo mě ještě nakonec natáhnou na pranýř?


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pere Kermann's Absinthe
PříspěvekNapsal: pon 07. zář 2009 17:57:03 
° Capo di tutti capi °
Uživatelský avatar

Registrován: sob 11. dub 2009 17:59:57
Příspěvky: 4431
Jo a E 140 mám zcela 100% :D

Citace:
E140 - Chlorofyly a chlorofyliny
Skóre škodlivosti: 0
Látka patří do skupiny: Barviva (E100 - E182)

Bezpečná přísada

Popis:
Zelená, přírodní barviva, získávaná ze zelených rostlin jako je špenát, kopřivy, apod. Barvivo je nestabilní na světle a v kyselém prostředí, proto se výrazně nepoužívá. Může mít léčebné účinky, například při léčbě chudokrevnosti, příznivě ovlivňuje matebolismus a dýchání, snižuje hladinu cholesterolu a hojí rány.


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pere Kermann's Absinthe
PříspěvekNapsal: pon 07. zář 2009 18:03:11 
Věrný stoupenec zelené víly
Uživatelský avatar

Registrován: stř 13. kvě 2009 19:22:21
Příspěvky: 456
Bydliště: Praha 3 Žižkov
Martin píše:
He! Ta vyhláška z roku 1941 je nějaká zapomenutá bomba? To už nemůže být dávno platné, to bylo Německé nařízení, které po válce padlo.

JJ, právní úprava vzniklá a přijatá za protektorátu byla po osvobození neplatná. Platné bylo to, co vydala exilová vláda v Londýně (resp. prezident Beneš svými dekrety).
Pokud by to někoho zajímalo tak je to tento dekret: Ústavní dekret presidenta republiky ze dne 3. srpna 1944, č. 11 Úř. věst. čsl. o obnovení právního pořádku

_________________
V nebi nejsou žádní zajímaví lidé!


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pere Kermann's Absinthe
PříspěvekNapsal: pon 07. zář 2009 18:37:18 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: sob 15. srp 2009 1:56:20
Příspěvky: 757
Jejda - jistě, dotyčný dekret se "paušálně" distancoval od všech zákonů, které za protektorátu vznikly, hned nato však zmínil "Z vůle československé zákonodárné moci jest na zcela přechodnou dobu i nadále používati z předpisů, uvedených v odstavci 2 článku 1 těch, které se nepříčí svým obsahem znění nebo demokratickým zásadám československé ústavy" - ve výsledku tak bylo zrušeno 95% (2314 ze 2447) norem přijatých do sbírky zákonů. Ty co zůstaly platné byly většinou jednorázová zrušovací ustanovení (rušení jiných zákonů se nerušilo) a pár takovýchto zákonů. Popravdě nejsem schopen říct, zda to byl záměr či bug, ale ten zákon je opravdu stále vedený ve sbírce jako platný a účinný (postihy v něm zmíněné jsou pochopitelně pasé).
(Snad prominete tento OT)

_________________
- IN VINO VERITAS -
- OMNI ANIMA POST COITUM TRISTE EST -
- PATER INCERTUM EST -


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pere Kermann's Absinthe
PříspěvekNapsal: pon 07. zář 2009 18:41:19 
° Capo di tutti capi °
Uživatelský avatar

Registrován: sob 11. dub 2009 17:59:57
Příspěvky: 4431
Žádný OT, stejně byl davar určitě jediný kdo tu srágoru pil a tak by tu jinak nemohla být relevantní diskuze ;) Spíš bylo zajímavé žes ten zákon našel. Mám ve firmě aktuální znění a tam už logicky není (jinak bych o něm věděl a bál se absinthe vyráběti)


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pere Kermann's Absinthe
PříspěvekNapsal: pon 07. zář 2009 18:45:20 
Věrný stoupenec zelené víly
Uživatelský avatar

Registrován: stř 13. kvě 2009 19:22:21
Příspěvky: 456
Bydliště: Praha 3 Žižkov
Sice jsme hodně offtopic, ale tohle by mě i profesně zajímalo :) Ve které sbírce to prosím Tě Tuvy je? Pokud by to bylo stále platné, tak by absinth u nás byl nelegální. Podle mě to bylo zrušeno buď dekretem, či následnou derogační klauzulí v nějakém jiném zákoně a zapomělo se to (jak je u nás běžné) vyškrtnout ze sbírky.

Edit: Jsem rád Martine, že nejsme off a taky, že to v aktuálním znění není.

_________________
V nebi nejsou žádní zajímaví lidé!


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pere Kermann's Absinthe
PříspěvekNapsal: pon 07. zář 2009 18:52:16 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: sob 15. srp 2009 1:56:20
Příspěvky: 757
Pánové, jak jsem psal - jde o:

Vládní nařízení č. 458/1941 Sb.
Vlády Protektorátu Čechy a Morava
o obchodu s absintem
Oblasti úpravy:
VNITŘNÍ OBCHOD.;
Schváleno (Vydáno): 28.08.1941 Účinnost od: 31.12.1941
Uveřejněno v č. 168/1941 Sbírky zákonů na straně 2075

Dal jsem vám odkaz na portal.gov.cz kde jsou k dispozici aktuální (k aktuálnímu dni platné a účinné) předpisy v "oficiálním" znění sbírky.
Martine - nevím co "aktuálního" máš - předpokládám, že jsi myslel ASPI, ve kterém tento předpis k vyhledání je.

Jenda: Ano, to jsem psal. Souhlasím s tebou, že jde pravděpodobně o tuto chybu. Proto píšu, že je tak vedený...

_________________
- IN VINO VERITAS -
- OMNI ANIMA POST COITUM TRISTE EST -
- PATER INCERTUM EST -


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pere Kermann's Absinthe
PříspěvekNapsal: pon 07. zář 2009 19:13:12 
Věrný stoupenec zelené víly
Uživatelský avatar

Registrován: stř 13. kvě 2009 19:22:21
Příspěvky: 456
Bydliště: Praha 3 Žižkov
Takže jsem si dal tu práci a projel jsem si pár sbírek a našel jsem to. Náš slavný č. 458/1941 Sb. je zrušený a to již od roku 1952.
Kromě výše uvedených se zrušují i všechny ostatní předpisy, upravující věci hygienické a protiepidemické péče.... 211/1941 Sb., o používaní dusitanů v potravinářství, vládní nařízení č. 458/1941 Sb., o obchodu s absintem, zákon č. 160/1936 Sb., o hubení škodlivého živočišstva kyanovodíkem...
Měl by to být zákon o hygienické a protiepidemické péči 4/1952 Sb.. V zákonu je derogační klauzule, vyjmenované je to v důvodové zprávě k zákonu.

_________________
V nebi nejsou žádní zajímaví lidé!


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pere Kermann's Absinthe
PříspěvekNapsal: pon 07. zář 2009 20:00:46 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: sob 15. srp 2009 1:56:20
Příspěvky: 757
Jenda: Dobrá práce, ale takys mohl rovnou hodit odkaz, ušetřil bys mi půlhodinu hledání :D
Ačkoliv je ona zmínka součástí demonstrativního výčtu v důvodové zprávě vládního návrhu zákona (což by dnes mělo menší efekt na reálné zrušení, než prohlášení politiků, že chtějí pomoci lidem v krizi), v historickém pojetí dotyčné doby (rok 1952) nebylo právo něco, co mělo mít budoucnost a rušit ho proto široce a obecně demonstrativním výčtem asi nebyl problém.
Zkusím se obrátit na MV a případně nahlásím pokrok :D

_________________
- IN VINO VERITAS -
- OMNI ANIMA POST COITUM TRISTE EST -
- PATER INCERTUM EST -


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové témaOdeslat odpověď Stránka 1 z 4   [ Příspěvků: 35 ]
Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron


Powered by Absinthe.cz & Lepší nálada © 2009 Absinthe Mafia