Změnit velikost textu


Odeslat nové témaOdeslat odpověď Stránka 1 z 7   [ Příspěvků: 63 ]
Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Česká absintová historie
PříspěvekNapsal: ned 09. srp 2009 13:33:16 
fuckin' amateur
Uživatelský avatar

Registrován: sob 11. dub 2009 18:53:16
Příspěvky: 4031
Můj zájem o českou historii absinthu se rapidně zvýšil, když jsem začal hledat důkaz o tom, že Hills vyráběl absinthe (ať už pravý nebo bohémský) před 2. světovou válkou. Za použití googla jsem nalezl práci jistého Petra Pavla (kterého bychom měli někde dohledat) z roku 2005 z Ústavu historie a muzeologie na Filozoficko-přírodovědné fakultě v Opavě. V této bakalářské práci s názvem "Výrobna likérů firmy Siegfried Gessler v Krnově" lze najít heslo "absint" v jakémsi souhrnu výrobků, které tato firma mohla teoreticky vyrábět. Nicméně další zmínka o absintu dokument neobsahuje. Jde ale o dobrý start, kde hledat dále.

Mnohem zajímavější je elektronická databáze Kramerius v Národní knihovně. Spousta archivovaných dokumentů je bohužel široké veřejnosti nepřístupná, ale v prostorách knihovny by se člověk mohl dočíst spoustu věcí. Bohužel jsem člověk zaměstnání povinný, takže času na procházení archiváliemi mám poskrovnu. :cry: (vězte, že zaměstnání mě sere, jak nic jiného)

Mám poznamenáno několik periodik, které prostě musím vidět, kéž se tam příští týden dostanu. :roll:

Nicméně jsem již našel i články, které veřejnosti dostupné jsou. A že je to velice pěkné zabrousení do české historie!

První zmínka je už Národních listech v roce 1865 z 25. ledna - druhý sloupeček, sekce "Směs", článek "Paříž se otravuje".

Mnohem zajímavější je můj druhý nález taktéž s Národních listů. 24.10. 1869! To je Osmnáctsetšedesátdevět! Na internetu se lze dočíst, že absinthe se v Čechách rozvíjel až v 80. letech a ve výše zmíněném výtisku Národních listů najdete v sekci reklamních nabídek "Továrna na lihoviny, rum a líh Ludvíka Kornfelda a spol." Mezi nabídkou nápojů je i "absint švýcarský"! :shock: Najít další historické zdroje týkající se této firmy a můžeme zjistit, zda Kornfeld vyráběl v Čechách pravý absinthe (!!!), případně zda-li nešlo o importovaný artikl přímo ze Švýcarska (Pernod?).

Máme dvě jména, Ludvík Kornfeld a Siegfried Gessler. A důkaz, že absinthe byl v Čechách již v 60. letech 19. století! Nyní jen zbývá zjistit, vyráběl se zde skutečně pravý absinthe? Můžeme v archivech nalézt i recepty? Pokusím se dohledat našeho bakaláře Petra Pavla, od kterého bychom se mohli dovědět něco více o Gesslerovi.

Mimochodem, zkuste do Krameria zadat kombinaci hesel "Hill(s)" "Absint(h/e). Nenajdete VŮBEC nic.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

_________________
- Moderní absinthe chutná moderně.


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Česká absinthová historie
PříspěvekNapsal: ned 09. srp 2009 13:45:28 
Nikde na fóru jsem nenašel nějaké texty o historii absinthu obecně (možná jen špatně hledám, pardon), ale první věc co mě napadla, když jsme viděl ten rok:To už v této době se vyráběly maceráty? A nemohl by to třeba být jakýsi průkopník v maceraci? proč se vlastně macerátům říká bohemian?


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Česká absinthová historie
PříspěvekNapsal: ned 09. srp 2009 13:55:22 
fuckin' amateur
Uživatelský avatar

Registrován: sob 11. dub 2009 18:53:16
Příspěvky: 4031
B.r.T píše:
Nikde na fóru jsem nenašel nějaké texty o historii absinthu obecně (možná jen špatně hledám, pardon), ale první věc co mě napadla, když jsme viděl ten rok:To už v této době se vyráběly maceráty? A nemohl by to třeba být jakýsi průkopník v maceraci? proč se vlastně macerátům říká bohemian?

Dobré dotazy.

V knize Absinthe: History in a bottle, Barnaby Conrad cituje jeden starý text, který se zmiňuje o "absinthových náhražkách", takže není pochyb, že už v 19. století bylo možno narazit na bylinné maceráty (wormwood bitter), ale už tehdá na ně bylo pohlíženo jako na absinthové náhražky nebo napodobeniny. Podle toho, co jsem se byl schopen dočíst, se termín "bohémský absinthe" rozvinul až po pádu železné opony. A jelikož novodobá společnost toho o absinthu věděla (a stále vlastně ví) málo, vypadá to s dnešním absinthem tak, jak to vypadá. :roll:

_________________
- Moderní absinthe chutná moderně.


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Česká absinthová historie
PříspěvekNapsal: pon 10. srp 2009 7:00:29 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: úte 14. dub 2009 19:26:22
Příspěvky: 699
Bydliště: Bratislava - SLOVENSKÁ REPUBLIKA
Habu, musim priznat ze taktiez som trosku zacal patrat, ako to s tym absintom v Cechach bolo, a samozrejme ma vedie zaujem aj na Slovensko. Ja sa skor zameriavam po stopach umelcov, ktory sa tiez dostali so styku s tymto napojom v Parizi a nasledne ho pili u nas. O konkretnym menach este nechcem hovorit. No popri tom ako som uz spominal zacinam zhromazdovat informacie o vytvarnikoch a ich vztahu k absintu plus predstavit zname aj nezname diela, mozno neskor vydat aspon ako brozuru, ale to je este vo hviezdach.

Zatial len par zmienok z nasej literarnej klasiky:)

Martin Razus - Krcmarsky kral 1976

Gróf, prešedivený, uhladený, oblečený anglicky a pepita, prijme Gáblika na verande ako starého
priateľa. Rozumie sa, ponúkne ho hneď dobrým fajčivom a pohárikom výtečného absintu.
Vedľa mohutnej hosťovej postavy zdá sa primalý. Jeho nepokojné, ostré oči ako i pohyby
svedčia až priurčite, že si je vedomý váhy svojich slov a nefalšovaného aristokratizmu.


Svetozar Hurban Vajansky - Kotlin (prva cast) 1901 !

Tak sa šeptalo, hovorilo, kričalo, hrozilo dva týždne pred príchodom novovymenovaného foišpána
do kotlínskej rezidencie. Iba podžupan Michal Strakonický nešepkal, nekričal, nehrozil,
hoci sa viac hneval na osudné vymenovanie než iní. Dul sa, škaredil a mrmlal pod fúz: „Len
pomaly, všetci sa poddáte i so mnou. Amen, už je po našej slávnej autonómii!“ a začal tuho piť
absint
a zo zlosti vyfajčil dvojné číslo čiernych viržínok.

_________________
"Umenie je život - život je umenie! ..Nech nás Zelená víla povznesie z hlbín každodennej ničotnosti"


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Česká absinthová historie
PříspěvekNapsal: stř 12. srp 2009 8:13:07 
fuckin' amateur
Uživatelský avatar

Registrován: sob 11. dub 2009 18:53:16
Příspěvky: 4031
Včera k večeru jsem se konečně na pár minut dostal do Národní knihovny. Bohužel jsem měl zoufale málo časo. Jít na podobnou výpravu po zaměstnání, to se prostě nedá. :(

Ale i tak jsem našel několik zajímavých informací a až budu mít více času, sepíšu periodika, jejichž kopie si nechám poslat poštou domů.

Například jsem se dostal k článku od Nezvala, kde popisuje setkání s Jiřím Wolkerem a jejich absinthové večery v pražském baru jménem Daliborka. Nezval dále popisuje, že s Wolkerem pil absinthe "žlutější", zatímco si později dal sám absinthe "zelený".

Dále jsem našel vyhlášku vydanou nacistickým Německem z roku 1942, ve kterém se v Čechách zakazuje prodávati i vyráběti absinthe, včetně prodeje a výroby potřebných přísad.

Ostatní články, které jsem stihl najít, psaly o škodlivosti absinthu ve Francii a jak Francouzi strašně chlastaj. ;)

Až budu mít kopie všech zajímavých starých textů v ruce, tak se s vámi samozřejmě podělím.

_________________
- Moderní absinthe chutná moderně.


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Česká absinthová historie
PříspěvekNapsal: stř 12. srp 2009 8:28:13 
fuckin' amateur
Uživatelský avatar

Registrován: sob 11. dub 2009 18:53:16
Příspěvky: 4031
I zde, v Daliborce, se pil absinthe!
Obrázek
(http://www.daliborka.eu/historie.html)

_________________
- Moderní absinthe chutná moderně.


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Česká absinthová historie
PříspěvekNapsal: stř 12. srp 2009 9:37:03 
* Zkušený piják *
Uživatelský avatar

Registrován: úte 14. dub 2009 19:26:22
Příspěvky: 699
Bydliště: Bratislava - SLOVENSKÁ REPUBLIKA
Hm, velmi zaujimave informacie, a teda aj asi viac vyrobcov, alebo dovozcov absinthu, figurovalo v tom obdobi aj v Cechach. Dobra praca, len tak dalej.

_________________
"Umenie je život - život je umenie! ..Nech nás Zelená víla povznesie z hlbín každodennej ničotnosti"


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Česká absinthová historie
PříspěvekNapsal: stř 19. srp 2009 1:23:32 
Habu píše:
B.r.T píše:
Nikde na fóru jsem nenašel nějaké texty o historii absinthu obecně (možná jen špatně hledám, pardon), ale první věc co mě napadla, když jsme viděl ten rok:To už v této době se vyráběly maceráty? A nemohl by to třeba být jakýsi průkopník v maceraci? proč se vlastně macerátům říká bohemian?

Dobré dotazy.

V knize Absinthe: History in a bottle, Barnaby Conrad cituje jeden starý text, který se zmiňuje o "absinthových náhražkách", takže není pochyb, že už v 19. století bylo možno narazit na bylinné maceráty (wormwood bitter), ale už tehdá na ně bylo pohlíženo jako na absinthové náhražky nebo napodobeniny. Podle toho, co jsem se byl schopen dočíst, se termín "bohémský absinthe" rozvinul až po pádu železné opony. A jelikož novodobá společnost toho o absinthu věděla (a stále vlastně ví) málo, vypadá to s dnešním absinthem tak, jak to vypadá. :roll:

Já mám teorii k tomu názvu. Myslím, že to bohemian neznamená "bohémský", ale český. Soudím tak z toho, že se ten název údajně uchytil a možná poprvé objevil až po pádu železné opony. Protože prý bylo Česko jednou z mála zemí, které v 90. letech zase vyráběly a vyvážely nápoj, který se absint jmenoval a "Bohemian" je jiný název pro Česko.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Česká absinthová historie
PříspěvekNapsal: úte 25. srp 2009 3:46:58 
This thread is very interesting! But could someone post a quick English description of the topic so far? The translator makes it sound strange...


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Česká absinthová historie
PříspěvekNapsal: čtv 27. srp 2009 14:39:01 
fuckin' amateur
Uživatelský avatar

Registrován: sob 11. dub 2009 18:53:16
Příspěvky: 4031
Absinthe Review Ben píše:
This thread is very interesting! But could someone post a quick English description of the topic so far? The translator makes it sound strange...


And there will be much more interesting stuff in the future I'm sure! Right now from this topic the most interesting thing is a news article from the 24th of September 1869, where there is an advertisement for Distillery of Ludvik Kornfeld with a list of products he's offering, where on the sixth line is "absint švýcarský" which stands for "absinthe suisse". Now there's a question, was it an import product, or did Ludvik Kornfeld produce authentic absinthe? As I said, stay tuned, I'll try to find out and bring out the evidence! 8-)

Another interesting thing is this public notice from the news from 1942. It was a nazi notice banning the production of absinthe and it's selling, even describing not to use any wormwood essences whatsoever. I don't have a copy of that yet, but I saw it with my own eyes and as soon as possible I'll have a copy of that too.

And some local interesting stuff about Czech artists Vitezslav Nezval and Jiri Wolker drinking absinthe at the café Daliborka, see the picture above. :)

Of course no mention of a fire ritual so far, even NO mention about Hills absinthe... yet.

_________________
- Moderní absinthe chutná moderně.


Nahoru
 OfflineProfil Poslat soukromou zprávu  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové témaOdeslat odpověď Stránka 1 z 7   [ Příspěvků: 63 ]
Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 58 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron


Powered by Absinthe.cz & Lepší nálada © 2009 Absinthe Mafia