Vybíráte si absinthe jen podle obsahu thujonu? Věříte tomu, že thujon je něco jako THC v marihuaně? Doufáte že z něj budete mít halucinace, že vás po něm políbí můza a budete malovat jako Van Gogh? Věříte že dnešní absinty s 10 mg thujonu jsou šidítka a že původní měly i 250 mg thujonu? Děláte chybu.
V dubnu roku 2008 vyšla odborná studie s dlouhým názvem "Chemical Composition of Vintage Preban Absinthe with Special Reference to Thujone, Fenchone, Pinocamphone, Methanol, Copper, and Antimony Concentrations" od autorů Dirk W. Lachenmeiera, David Nathan-Maistera, Theodore A. Breauxe, Eva-Maria Sohniusové, Kerstin Schoeberlové a Thomase Kuballa.
Třináct vzorků původního absinthe z preban éry (tj. do roku 1915) bylo testováno na obsah thujonu a výsledek byl mezi 0.5 a 48.3 mg/L, s průměrnou koncentrací 25.4 mg/L a mediální koncentrací 33.3 mg/L! Tímto se ukázalo, že obsah thujonu byl celou dobu silně přeceňován.
Za zákazem absintu stál totiž právě thujon. Pokládali ho za halucinogenní látku, která způsobuje "absintismus". Věděli, že thujon z pelyňku v absintu je, ale nevěděli v jakém množství. Zmíněné testování bylo první od doby zákazu a jeho výsledky můžou za to, že se ve spoustě zemí začíná absinthe opět povolovat (v Americe se na první vyrobený absinthe od jeho zákazu stály několikasetmetrové fronty!).
Konkrétní thujonové výsledky u vybraných preban absintů jsou následující:
Bazinet, France, cca 1910, celkový thujon 37.1 mg/L Premier Fils, France, cca. 1910, celkový thujon 20.5 mg/L Edouard Pernod, Switzerland, cca. 1914, celkový thujon 33.3 mg/L Berger, Switzerland, cca 1910, celkový thujon 0.5 mg/L Mattei, Corsica, cca 1910, celkový thujon 4.5 mg/L Dechanet, France, cca 1910, celkový thujon 1.7 mg/L Pernod Fils, France, 1895–1905, celkový thujon 3.6 mg/L Pernod Fils, France, cca 1910, celkový thujon 48.3 mg/L
A teď čistě teoreticky. Kdybychom vzali litrovou láhev Pernod Fils absintu s obsahem thujonu 48.3 mg/L a dali ji vypít dospělému člověku o váze 60 kg, tak na kilogram váhy toho člověka připadá 0.8 mg thujonu. I když je konzumace 1L absintu na jeden zátah zcela nerealistická, tak i přesto je zmíněný obsah thujonu (0.8 mg na kilogram váhy člověka) daleko pod NOEL stupnicí škodlivosti thujonu. Ta udává že konzumace do 5mg thujonu na kilogram nemá žádné pozorovatelné účinky (1)!
Pokud si náš teoretický 60 kg milovník absintu dopřeje jen klasickou 30 ml sklenici (ta bude mít jen 1.3 mg thujonu) daného Pernod Fils absintu, tak do těla dostane dávku odpovídající 0.02 mg thujonu na každý kilogram jeho váhy, což je 250x méně, než udává NOEL stupnice!
Laboratorní testy na myších ukázaly, že při dávce thujonu 30 mg/kg je nulová úmrtnost a při 60 mg/kg je úmrtnost 100%. Od 30 do 45 mg thujonu na kilogram vykazovaly myši svalový třes, který u nich přetrvával až do smrti nebo naopak do vyléčení. Suma sumárum, zcela jistě vás zabije dávka thujonu ve výši 60 mg na kilogram vaší váhy. Vypitím jedné 3 ml sklenice absintu o původním obsahu thujonu 48 mg/L, dostanete do jednoho kilogramu vašeho těla naprosto zanedbatelných 0.02 mg thujonu.
A to je přátelé thujon mýtů zbavený.
Příloha: Kompletní studie o testování látek v absintu (anglicky), Thujon - příčina absintismu? (anglicky)
(1) zdroj: Padosch, S. A.; Lachenmeier, D. W.; Kröner, L. U. Absinthism: A fictitious 19th century syndrome with present impact. Subst. Abuse Treat. PreV. Policy 2006, 1, 14.)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
|